‘Çin-Rusya Çok Yanlı Müzakeresi' yapıldı

2019-05-17 11:10:45 CRI

“Çin-Rusya Çok Yanlı Müzakeresi” dün, Moskova'da yapıldı. Müzakereye, Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Jun ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin katıldı.

İki taraf arasında, Çin ve Rusya'nın çok taraflı alanlardaki stratejik işbirliğinin yanı sıra, küresel yönetişim, uluslararası ve bölgesel önemli sorunlar ile BRICS işbirliği gibi konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunularak, geniş fikir birliğine varıldı.

Zhang Jun, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önderliğinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihin en iyi dönemine girdiğine işaret etti. Zhang, iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliğinin yerine getirilerek, çok taraflı alanlardaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

İki ülkenin temel çıkarlarını kararlılıkla savunacaklarını aktaran Zhang, dünya barışı ve ortak kalkınmayı hızlandırmaya daha büyük katkılarda bulunacaklarını ifade etti.

Zhang ayrıca, Rusya'yla birlikte serbest, açık ve kapsayıcı çok taraflı ticaret sistemi ile merkezinde BM'nin yer aldığı küresel sistemi ve uluslararası yasalar temelinde kurulan uluslararası düzen ile adaleti savunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Vershinin ise, tek taraflılığın BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerine aykırı düştüğünü ve bu nedenle kabul edilemez olduğunu söyledi.

Vershinin ayrıca, Çin'le bütün kademelerdeki eşgüdümü güçlendirmeye, çok taraflılığı desteklemeye, BM ile Güvenlik Konseyi'nin konumunu korumaya ve uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel kurallarını savunmaya hazır olduklarının altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor