“ABD'nin tek taraflı kararı müzakerelere büyük zorluklar getirdi”

2019-05-17 10:54:44 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin Çin'e müzakere heyeti gönderme planı hakkında bilgilendirilmediklerini ve ABD'nin ticari sürtüşmeleri tek taraflı tırmandırma girişimlerinin iki taraf arasındaki müzakerelere büyük zorluklar getirdiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin zorbalık ve aşırı baskı girişimlerinin çok taraflı ticaret kurallarına aykırı olduğunu ve Çin'in buna kesinlikle karşı çıktığını söyledi. Gao, ABD'nin kendi yolunda ısrar etmesi durumunda, Çin'in gerekli karşılığı vermek zorunda kalacağını dile getirdi.

Sözcü, basında çıkan haberlerde ABD'nin ekonomik ve ticari müzakereler için yakın zamanda Çin'e heyet göndermeyi planladığı bilgisinin yer aldığını, ancak kendilerinin bu konudan haberdar olmadıklarını belirtti.

Gao, ABD'den konuyla ilgili yapılan duyuruda yer alan, 10 Mayıs'tan önce Çin'den ayrılan ve 1 Haziran öncesinde ABD'ye girecek olan mallara yine yüzde 10'luk gümrük vergisi uygulanacağı şeklindeki ifadeye de dikkat çekti. Ancak Sözcü, “Bu, ABD'nin Çin menşeli ürünlere 10 Mayıs'ta yeni ek gümrük vergisini uyguladığı gerçeğini değiştirmiyor.” dedi.

Çin'in her zaman tek taraflı gümrük vergisi önlemlerine karşı çıktığına işaret eden Gao, ABD'nin önlemlerinin iki taraf arasındaki müzakerelere sadece daha fazla zorluk getireceğini kaydetti.


Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmelerin tırmanmasının getirebileceği etkilere değinen Gao, “Çin ekonomisi açısından etkiler tamamen kontrol edilebilir durumda.” ifadesini kullandı.

ABD, 13 Mayıs'ta, 300 milyar ABD doları değerindeki Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulamak için prosedür başlattığını açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor