Çin'in Orta ve Doğu Avrupa'ya yatırımlarında yüzde 90 artış

2019-05-17 10:32:00 CRI

Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik doğrudan yatırımlarının yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 90 arttığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, dün düzenlenen basın toplantısında, yılın ilk dört ayında Çin tarafından gerçekleştirilen doğrudan dış yatırımların 233 milyar 400 milyon yuanı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 arttığını belirtti.

Gao “Çin'in Ocak-Nisan aylarında, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika'ya yatırımlarında geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydedildi. Bu arada, Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yaptığı doğrudan yatırımlar da yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88,8 yükseldi. Dış yatırımlar esas olarak, kiralama ve ticaret hizmeti sektörü ile imalatın yanı sıra, bilgi transferi yazılımı ve bilgi teknolojileri hizmeti sektörü ve inşaat gibi alanlara yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı tarafından aynı gün açıklanan verilere göre, Çin'de yılın ilk dört ayında yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı da 13 bini aştı. Bunun yanı sıra, Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermaye sayısı da 305 milyar 200 milyonu aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 arttı. Güney Kore, Japonya, ABD ve Almanya'nın Çin'e yönelik yatırımlarındaki artış da muhafaza edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor