“Çin, işletmelerinin yasal haklarını kararlılıkla koruyacak”

2019-05-17 09:52:04 CRI

Çin'in ulusal güvenlik kavramının genelleştirilmesine ve ihracatı sınırlama önlemlerinin kötüye kullanılmasına karşı çıkarak, Çinli işletmelerin yasal hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacağı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün, ABD'nin aralarında Huawei'nin de bulunduğu işletmelere yönelik yayınladığı “ticareti engelleme kararnamesine” ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Gao, “Herhangi bir ülkenin kendi yurtiçi yasalarıyla Çinli işletmelere tek taraflı yaptırım uygulamasına kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Ayrıca, ulusal güvenlik kavramının genelleştirilmesine ve ihracatı sınırlama önlemlerinin kötüye kullanılmasına da karşıyız.” diye konuştu.

Gao, ABD'nin bu tür yanlış eylemlere son vererek, iki ülkenin işletmeleri arasındaki normal ticaret ve işbirliğine elverişli koşullar yaratıp, Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerine daha fazla zarar getirmemesi çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Gao, “Çin, işletmelerinin yasal haklarını korumak için gereken bütün önlemleri alacak.” dedi.

ABD hükümeti dün, Amerikan firmalarının "ABD'ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden" ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almasını engelleyen başkanlık kararnamesini açıklamıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Sanayi ve Güvenlik İdaresi tarafından aynı gün yapılan açıklamada ise, Huawei'nin ve ona bağlı şirketlerin "varlıklar listesine" dahil edileceği vurgulanmıştı.

Açıklamada, listedeki işletme veya kişilerin ABD'den teknoloji satın almak ya da transfer yoluyla edinmek için onay almasının gerekeceği belirtilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor