Çin: “Medeniyetler çatışması” düşüncesi artık demode oldu

2019-05-16 19:57:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, sözde “medeniyetler çatışması” düşüncesinin artık “demode bir teori” olduğuna işaret eti.

Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, insan toplumunun bugüne kadar kaydettiği büyük ilerlemeye rağmen, bazı medeniyetlerin üstünlüğünü ve farklı medeniyetlerin çatıştığını savunan görüşlerin halen savunulmasının, uluslararası toplumu şaşırttığını söyledi.

Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı (CDAC) sırasında, konferansa katılan pek çok kişi de “medeniyetler çatışması” söylemini eleştirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lu, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün CDAC açılışında yaptığı konuşmada, insanlar arasında sadece ten rengi ve dil farkı bulunduğuna, farklı medeniyetler arasında üstün veya düşük diye bir fark bulunmadığına işaret etti. Tüm katılımcılar medeniyetlerin eşit olduğu ve medeniyetlerin çeşitliliğine saygı göserilmesi gerektiği konusunda hem fikirdir. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos da medeniyetler çatışması söyleminin son derece yanlış olduğunu, sahici medeniyetler arasında çatışma olamayacağını söylemişti.”

Lu Kang, Çin'in yalnızca medeniyetler arasında iletişim, diyalog ve paylaşımın güçlendirilerek dünyada kalıcı barış ve refah gerçekleştirilebileceği inancında olduğunu kaydetti.

Çin, üç taraflı nükleer silahsızlanma müzakeresine katılmayacak

Diğer yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang aynı basın toplantısında Çin'in savunma harcamalarının rasyonel seviyede olduğunu belirterek, ülkenin nükleer gücünün hep temel ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde asgari düzeyde tutulduğunu belirtti. Sözcü, Çin'in üç taraflı nükleer silahsızlanma anlaşmasıyla ilgili herhangi bir müzakereye katılmayacağını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrea Thompson, kongrede yaptığı açıklamada, Çin'in nükleer gücünün modernleştirilmesi için yüklü kaynaklar yatırdığını kaydetti. Thompson, günümüzdeki güvenlik ortamında, ülkesinin silah kontrolü anlaşması tarafından kısıtlanmasının önlenmesi amacıyla, Çin'in ABD-Rusya silah kontrol anlaşmasına katılmasını sağlamaları gerektiğini, Çin'in de bundan fayda kazanacağını belirtti.

Bu açıklamayı değerlendiren sözcü Lu, Çin'in barışçı gelişme yolunu ve savunma nitelikli askeri politikasını kararlılıkla izlediğini vurguladı.

Çin'in savunma bütçesinin ABD ve Rusya'nın düzeyinde olmadığına işaret eden sözcü Lu, Çin'in üç taraflı nükleer silahsızlanma anlaşmasıyla ilgili herhangi bir müzakereye katılmayacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor