Huawei'den ABD'in sınırlama kararına tepki

2019-05-16 12:16:17 CRI

ABD hükümeti dün, Amerikan firmalarının "ABD'ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden" ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almasını engelleyen başkanlık kararnamesini açıkladı.

Huawei tarafından söz konusu karara ilişkin yapılan açıklamada, Huawei'yi sınırlamakla ABD'nin daha güvenli ve daha güçlü olamayacağına, ayrıca ABD'nin 5G şebeke inşasında diğer ülkelerin gerisinde kalacağına işaret edildi.

ABD Başbakanı Donald Trump dün erken saatlerde, "Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Hizmetleri Tedarik Zincirini Koruma" başlıklı başkanlık kararnamesini imzaladı. Trump ayrıca, sözde “ulusal acil durum” ilan ederek, "ABD'ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden" ülkelerden bilişim ve haberleşme ticaretini yasakladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Ticaret Bakanlığı'nın 150 gün içinde somut kuralları belirleyeceğini duyurdu. Sanders, bu kuralların hukuki etkisinin söz konusu kararnamenin yayımlanmasından sonra başlatılan veya tamamlanması beklenen ve tamamlanmış bütün ticari girişimleri kapsayacağını aktardı.

ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Sanayi ve Güvenlik İdaresi tarafından aynı gün yapılan açıklamada ise, Huawei'nin ve ona bağlı şirketlerin “varlıklar listesine” dahil edileceği vurgulandı.

Açıklamada, listedeki işletme veya kişilerin ABD'den teknoloji satın almak ya da transfer yoluyla edinmek için onay almasının gerekeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, yetkili makamların ABD'nin teknolojisinin satılması veya transfer edilmesinin ulusal güvenliğe ve diplomatik çıkarlara zarar verebileceği kanaatinde olması halinde ise başvuruyu reddedebileceği ifade edildi.

Huawei'den dün konuya ilişkin yapılan açıklamada, 5G haberleşme donatımları alanında liderlik rolü oynayan Huawei'nin, ürünlerin güvenliğini güvence altına almayı hedefleyen önlemler hakkında ABD hükümetiyle istişareye hazır olduğuna dikkat çekildi.

ABD'nin Huawei'yi sınırlamasının, kendisini ne daha güvenli ne de daha güçlü hale getireceğinin altı çizilen açıklamada, tam tersine ABD'nin ancak daha kalitesiz ve pahalı donanımlar kullanmak zorunda kalacağı, bu nedenle de 5G inşasında diğer ülkelerin gerisinde kalacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, haksız sınırlamaların Amerikan işletme ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vereceği gibi, Huawei'nin haklarını da ihlal ederek, başka ciddi hukuki sorunlar yaratacağı bildirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor