Yorum: Medeniyetler arasında üstün-hakir ayrımı yapılamaz

2019-05-15 21:28:00

Asya medeniyetleri arasında iletişim ve paylaşım temalı Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı bugün Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, açılışta konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, insanlığın yalnızca renk ve dil farklılıklarına, medeniyetlerin de çeşitliliğe sahip olduğunu, ancak üstün-hakir veya nitelikli-niteliksiz gibi bir ayrım yapılamayacağını vurguladı.

“Kendi ırkının ve medeniyetinin üstün olduğunu zannetmek, diğer medeniyetleri değiştirmeye ve hatta onların yerine geçmeye çalışmak çok saçmadır ve felaket getirir!” Xi'nin bu görüşü dünya liderleri, uzmanları ve medya mensuplarının desteğini kazandı.

Son günlerde bazı Batılı siyasetçiler farklı medeniyetler arasında çatışma ve muharebeyi kışkırtıyor. Bu bağlamda, Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı tam zamanında düzenleniyor.

Xi Jinping, konferansta Asya'daki farklı medeniyetler arasında ve Asya ile dünya medeniyetleri arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiği, diğer uygarlıkların Asya ile kader ortaklığını nasıl kuracağı konularında önerilerde bulundu. Xi, insanlığın meydan okumaları göğüslemek için kültürel ve medeni güce ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Günümüzde dünya kutuplaşıyor, ekonomi küreselleşiyor; kültürlerin çeşitlendiği, bilgi toplumunun yükseldiği görülüyor. Ancak hegemonya ve ticari zorbalık da artıyor, insanlığın çeşitli kültürel ve medeni güçleri göz ardı ediliyor.

Dünya topraklarının üçte birinin yer aldığı Asya, küresel nüfusun üçte ikisini barındırıyor. 47 ülke ve binden fazla etnik gruba sahip olan Asya, küresel ekonominin de üçte birini teşkil ediyor.

Asya ülkelerinin halen üç beklentisi bulunuyor. Birincisi, korkudan uzak durmak. İkincisi huzur içinde yaşamak ve çalışmak. Üçüncüsü de genel güvenliğin sağlanması.

Asya'daki bazı ülkeler halen fakir ve geri kalmış vaziyette. Bu ülkeler kapılarını tamamen kapatmak istemiyor, aksine başka ülkelerle kaynaşmak istiyor. Ancak bu arzularını gerçekleştirmeleri hiç de kolay değil.

Asya ülkelerinin barışı ve huzurunun korunarak ortak refaha kavuşup kaynaşması için ekonomik ve teknolojik güçlerin yanı sıra kültürel güçlere de ihtiyaç duyulmaktadır.

“Her medeniyetin bir varoluş sebebi vardır”

Medeniyetler arasında karşılıklı saygı ve eşitliği savunan Xi Jinping, her medeniyetin bir varoluş sebebinin olduğunu vurguladı. Xi, “İnsanlık tek bir renk ve tek bir modelden ibaret olsaydı dünya çok basit ve sıkıcı olurdu.” ifadesini kullandı. Bu ifade, birtakım Batılı siyasetçilerin Çin'in “medeniyetler çatışmasını” körüklediği iddialarına en kuvvetli cevaptır.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, verdiği bir röportajda, ülkesinin Çin'den korkmadığını, çünkü Çin'le yaklaşık 2 bin yıllık ilişkisi bulunduğunu, Çin'in Malezya'yı hiç işgal etmediğini ya da fethetmediğini dile getirdi.

Mahathir, bu sözlerini ülkesinin Çin'le uzun vadeli temaslarına, Çin medeniyetinin öteden beri sürdürdüğü samimi tavrına ve komşularıyla uyum içinde bir arada var olduğu gerçeğine dayanarak dile getirdiğine dikkat çekti.

“Farklı medeniyetlerin güzelliğini takdir eden gözler gerek”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor