UNAOC: Çin uygarlığı, Asya'nın gelişme sürecine yardım sağlamaktadır

2019-05-15 15:42:48 CRI

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, Çin uygarlığının, gelişme süreçlerinde fikir birliği arama konusunda Asya ülkelerine yardım sağladığını belirtti.

Aynı zamanda bir dönem İspanya Dışişleri Bakanlığı görevi de yürütmüş olan Moratinos, kısa bir süre önce New York'taki BM Genel Merkezi'nde verdiği demeçte, dünyadaki en büyük medeniyetlerden biri olan Çin medeniyetinin, uygarlığın yükselişi, gelişimi ve ilerlemesine dev katkılarda bulunarak, Asya'daki bütün medeniyetlere önemli etkiler yarattığını hatırlattı.

Moratinos, Çin medeniyetinde bulunan kendini geliştirmek için durmadan çalışma ve büyük erdem gibi düşüncelerin günümüz dünyasında büyük anlam taşıdığını vurgulayarak, bu kavramların ikili ve çok taraflı ilişkilerde kullanılabildiğine işaret etti.

Moratinos, Beijing'de düzenlenen Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı (CDAC) gibi Asya'daki farklı medeniyetler arasındaki iletişim ve diyalog kanallarıyla, umut dolu Asya'nın daha parlak bir gelecek kucaklayacağına inandığını aktardı.

Nefret söylemi, ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının ortadan kaldırılması için bir an önce harekete geçilmesinin önemine değinen Moratinos, eğitim ve yasama gibi alanlarda reform önlemleri alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Moratinos, ülkelerin ilk ve orta öğretim ile ünversitelerdeki derslere gençlerin farklı kültürler ile medeniyetlere saygı göstermesini sağlayacak “barış kültürü” düşüncesinin dahil edilmesi önerisinde bulundu.

Moratinos ayrıca, bu tür eğitimin yaygınlaştırılmasıyla, farklı kültürlerden insanların mutluluk ve barış içinde bir arada yaşayabileceğini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor