Xi Jinping, CDAC'nin açılışında konuştu

2019-05-15 11:22:08 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de düzenlenen Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı'nın açılışında söz aldı.

Xi Jinping, insanlığın ortak sınamalarla birlikte mücadele etmek için, ekonomik, bilimsel ve teknolojik güçlerin yanı sıra, kültür ve medeniyet unsurlarına da ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Günümüz dünyasında çok kutupluluk, ekonomik küreselleşme ile kültürel çeşitliliğin arttığını ifade eden Xi, bilişimin derinlemesine geliştiğini ve insanlığın büyük ümitler taşıdığını kaydetti.

Xi, uluslararası durumdaki belirsizliğin çoğalmasıyla insanlığın karşılaştığı küresel tehditlerin ciddiyetinin de arttığını belirtti.

Xi, CDAC'nin Asya ve tüm dünya ülkeleri ile bütün medeniyetler arasında eşit diyalog yapılmasının yanı sıra, iletişim ve paylaşımın ilerletilmesi için yeni bir platform sağladığını ifade etti.

 "Asya medeniyetleri diğer medeniyetler ile iletişim ve paylaşımda gelişiyor"

Xi, Asya'nın öz güvenini arttırarak dünyadaki diğer medeniyetlerle iletişim ve paylaşımda bulunmayı sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Asya'nın insanlığın ilk ortaya çıktığı yerlerden ve insanlık uygarlığının en önemli beşiklerinden biri olduğuna dikkat çeken Xi, Asya halkının binlerce yıl içerisinde görkemli meyveler topladığını ve farklı medeniyetlerin Asya'da bir arada bulunarak, Asya medeniyetinin gelişim destanını yazdığını dile getirdi.

 Xi, günümüzde Kuşak ve Yol ve Avrasya Ekonomik Birliği gibi girişimlerin, medeniyetlerin iletişim ve paylaşım yollarını genişlettiğini vurguladı. Asya medeniyetlerinin, kendi uygarlıkları ile dünya uygarlıkları arasındaki iletişim ve paylaşımda gelişerek güçlenip, dünya medeniyetlerine zengin seçenekler sunduğunu aktardı.

"Asya ülkeleri, güzel yaşam ümidini gerçeğe dönüştürmek için çalışmalı"

Xi Jinping, benzer tarihi geçmişe ve hayallere sahip olan Asya ülkelerinin, halklarının güzel bir yaşam arama ümidini gerçeğe dönüştürmek için ellerinden geleni yapması gerektiğine dikkat çekti.

Xi, Asya ülkelerine, karşılıklı saygı ile güven temelinde barış içinde bir arada yaşamanın yanı sıra, açıklık, kapsayıcılık, genel yarar ile ortak kazanca dayalı ve dengeli bir ekonomik küreselleşme süreci ilerletme çağrısında bulundu. Xi, bazı ülkelerin karşılaştığı yoksulluk ve geride kalmışlığı ortadan kaldırmak için ortak çaba harcanmasını temenni ettiğini söyledi.

Bütün Asya ülkelerinin politikaları arasındaki koordinasyonu dışa açıklık ruhu doğrultusunda güçlendirmesinin önemine dikkat çeken Xi, tesisler arasındaki bağlanırlığın pekiştirilmesi, ticaretin sorunsuz şekilde geliştirilmesi ve karşılıklı anlayışın arttırılması gerektiğini vurguladı.

Xi, Asya ülkelerine Asya ve insanlık için kader ortaklığı kurma çağrısı da yaptı.

Beşeri ve kültürel zemini sağlamlaştırmak için öneriler

Dünyadaki farklı ülkeler, milliyetler ve kültürler arasındaki iletişim ile paylaşımın yoğunlaştırılmasına dikkat çeken Xi, böylece Asya ile insanlık için kader ortaklığı konusunda beşeri ve kültürel zeminin sağlamlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor