Xi Jinping Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile görüştü

2019-05-14 21:14:46

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'la bugün Beijing'de görüştü.

Yunanistan'ın Avrupa'nın en eski uygarlığına dayandığını hatırlayan Xi Jinping, Pavlopoulus'un Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı'na katılmak üzere Çin'e gelişinin, Asya ve Avrupa'da medeniyetler arası temas ve diyaloğa verilen önemi yansıttığını vurguladı.

Xi, kadim ipek yolları aracılığıyla eski Yunan, eski Roma, Akdeniz uygarlıkları, Budizm, İslam ve Hıristiyanlığın arka arkaya Çin'e getirilip burada yerel kültürle uyum sağladnığını söyledi. Xi bu uygarlıklar arasında hiçbir çatışma olmadığını ve Çin'in asla başka yerleri işgal etme geleneğine sahip olmadığını belirtti.

Gelişmekte olan Çin'in dünya barışı ve insanlığın ilerlemesine önemli katkılarda bulunacağına işaret eden cumhurbaşkanı Xi, dünya halklarının çıkarlarının birbirine bağlı olduğuna işaret etti.

Xi, ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişimi ve ortak kader topluluğu konseptinin, medeniyetler arasında iletişim kurulmasını ve müreffeh ve güvenli bir dünya inşa edilmesini amaçladığını da söyledi.

Çin'in organize ettiği Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı'nın medeniyetler arası iletişimde son derece önemli olduğuna dikkat çeken Pavlopoulos, farklı medeniyetlerin birbirine saygı göstererek diğer deneyimleri örnek almasının dünyada kalıcı barışın gerçekleştirilmesi için doğru yol olduğunu vurguladı.

Xi'nin ortaya koyduğu uygarlık görüşünü takdirle değerlendiren Pavlopoulos, Çin'in çok taraflılığa destek vererek uluslararası topluma verdiği sözleri tutmasını da övdü. Pavlopoulos, Kuşak ve Yol çerçevesinde işbirliğini geliştireceklerini ekledi.

Pavlopoulos ayrıca Avrupa-Çin ilişkilerinin yanı sıra Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Çin'le ilişkilerinin gelişmesinde aktif rol oynayacaklarını kaydetti.

Öte yandan Xi Jinping, Singapur, Sri Lanka, Kamboçya ve Ermenistan liderleriyle de görüşmeler gerçekleştirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor