ABD'nin savaş tavrına Çin'in kamuoyundan güçlü tepki

2019-05-14 21:13:47

Çin Medya Grubu'nun “Haberler” programında dün yayımlanan bir haber ülkenin sosyal medyasında en çok okunan haber listesinde birinci sıraya yükselerek büyük beğeni kazandı ve çok paylaşıldı.

Haber şöyle duyuruldu: “Çin ABD'nin açtığı ticaret savaşına karşı tavrını çoktan koydu: Ticaret savaşı istemiyor, ancak savaştan da korkmuyor ve gerektiğinde de bu savaşa girer. ABD'nin bir yumuşak ve bir sert tavrına da Çin çoktan cevabını verdi: Görüşme kapımız açık; savaş durumunda ise sonuna kadar mücadele ederiz. 5 binden fazla yıllık geçmişe sahip Çin ne zorluklar görmedi ki!

ABD'nin başlattığı ticaret savaşı Çin'in kalkınma sürecinde yalnızca küçük bir engel. Çin krizi fırsata çevirerek ve kendi gücünü sınayarak ülkeyi daha güçlü bir hale getirecek.

Uluslararası arenada ne gibi değişiklikler olursa olsun, Çin için en önemli olan, kendi işini en iyi şekilde yaparak, reformları durmaksızın derinleştirmek ve dışa açılmayı genişletip, ekonominin yüksek nitelikte gelişmesini sağlamaktır. ABD bundan sonra görüşmek ya da savaşmak, ne yapmak isterse istesin; Çin bütün olasılıklara karşı hazır durumda. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de söylediği gibi, 'Çin ekonomisi minik bir gölet değil, dev bir denizdir; kasırga göleti yok eder, denizi değil...'”

Bu Haber ABD'nin ticaret alanında zorbalık almasına Çin'in tavrını açıkça sergiledi ki, müzakerenin kapısı açık; savaşın kararlılığı da ısrarlı. İnternet kullanıcıları hep “Çin'in tavrı sert, güçlü ve dosdoğru” şeklinde yazıp destek verdi.

Aslında ABD'nin azami baskın yapmasına karşı Çin'in tavrı çoktan sergilendi: ülkenin çekirdek çıkarını ilgilendiren ilke meselelerinde asla taviz vermez. Hiç kimse Çin'i kendi egemenliğini zedeleyen sonucu yutmayı zorlayamaz. Aynı zamanda Çin müzakerenin kapısını her zaman açık tutar. Çin'in tutumu ülkenin en yetki haber programı olan “Haberler”de yayımlanırken, etkisi geometrik biçimde büyüdü.

ABD daima uluslararası kamuoyunda manipülasyon yapar, ABD Başkanı Donald Trump sık sık twitter yayımlar, ABD'nin sesi uluslararası mecraların her yerini doldurur. Kamuoyunu alanı savaş sahasıdır. Çin en yetki platformunda tavrı sergileyerek ABD hükümeti ve halkı dahil olmak üzere uluslararası toplumun Çin'in tutumunu net biçimde öğrenmesini ve Çin'in prensip meselesinde taviz vereceği hayali bırakmasını sağladı.

Çin'in tutumu internet üzerinden büyük destek gördü ve gündemde en sıcak konu olarak 14 Mayıs'a kadar kaldı. Bu ABD'nin zorbalığının karşısında Çin halkı birbirlerine dayanışarak tek ses çıkarabilmelerini gösterdi ve makul olmayan taleplere karşı direnme çabalarına güç kattı.


“ABD borsası büyük “kan kaybetti”, müzakere tek seçenek, işbirliği tek çıkış yolu”

Çin dün ABD menşeli bazı ithal ürünlere ek gümrük vergisinin yükseltileceğini açıkladı. Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Gümrük Vergisi Kuralları Komitesi tarafından yapılan açıklamada, 1 Haziran saat 00.00'dan itibaren, daha önce ek gümrük vergisi uygulanmış 60 milyar dolarlık ABD ürünlerinin bir kısmına yönelik gümrük vergisinin yüzde 25'e, yüzde 20'ye veya yüzde 10'a çıkartılacağı, daha önce bazı ürünlere uygulanan yüzde 5'lik ek gümrük vergisinin ise değişmeyeceği duyuruldu.

Haber açıklanır açıklanmaz, Dow Johns endeksinde yaşanan düşüş 600 puanı aştı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den ithal edilen ürünlere ek gümrük koymasından sonra Dow Jones Endeksi'nin kaybettiği toplam puan bin üstüne çıktı. ABD Yatırım Bankası Goldman Sachs Grubu tarafından açıklanan son raporda, ABD hükümetinin geçen yıl Çin menşeli ürünlere ortaya koyduğu gümrük vergisinin hepsini ABD'li girişimci ve ailelerin ödediği ve tüketici fiyatına beklenenden büyük etki yarattığı gösterildi. Gerçek sözlerden daha güçlü. Gerçek şu ki, ticaret savaşı ne Çin'e, ne ABD'ye, ne de dünyaya faydalı. Müzakere tek seçenek, işbirliği tek çıkış yoludur.


Çin'in ek gümrük vergisini düzenleme girişimi ABD'nin tek taraflılığı, ticari korumacılığına verilen cevaptır. Çin, ABD'nin ticari müzakerenin doğru rayına geri dönerek Çin ile birlikte aynı yöne çaba göstermesi ve karşılıklı saygı temelinde kazan-kazan anlaşma varmasını bekliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor