Çin ve Avrupa'nın ortak çıkarı artıyor

2019-05-14 20:08:04

Çin Dışişleri Bakanlığı, küresel zorluklar karşısında Çin ve Avrupa ülkelerinin daha iyi iletişim kurması ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu 15-24 Mayıs günlerinde Norveç, Avusturya ve Macaristan'a ziyaret gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'den Avrupa'ya arka arkaya gerçekleşen üst düzey ziyaretlerin, iki taraf arasında artan işbirliği hızını gösterdiğini kaydetti.

Geng Shuang basın toplantısında şunları söyledi:

“Dünyanın iki büyük gücü, iki büyük pazarı ve iki eski medeniyeti olan Çin ve Avrupa, son yıllarda daha fazla ortak çıkar geliştirdi, ortak tutum ve hedefler çoğaltıldı. Çok taraflılığı koruma çabasına destek veren Çin ve Avrupa, Birleşmiş Milletler Tüzüğü ilkelerine dayanan uluslararası ilişkilerin temel kuralları, açık dünya ekonomisi ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin korunması gibi konularda mutabakata vardı. İki taraf da tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkıyor. Söz konusu fikir birlikteliği, Çin ve Avrupa'nın hem stratejik tercihleri hem de insanlığa olan tarihsel sorumluluklarının gereğidir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor