“Kore Yarımadası için uygulanabilir bir yol haritası hazırlanmalı”

2019-05-14 10:57:58 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Kore Yarımadası'nda uygulanabilir bir yol haritasının henüz bulunmamasının çözüm sürecinin durmasının en büyük sebebi olduğunu belirtti.

Wang Yi dün, Soçi'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi ve iki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Wang toplantıda, Kore Yarımadası'ndaki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD ve Kuzey Kore (KDHC) liderlerinin Hanoi'de yaptığı zirveden sonra nükleer sorunun çözüm sürecinde durgunluk yaşandığına işaret eden Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki durumda belirsizliklerin çoğaldığına dikkat çekti.

Ancak Kuzey Kore'nin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefinde ısrar ederken, ABD'nin de sorunu diyalogla çözme düşüncesinden vazgeçmediğini gördüklerini dile getiren Wang, “Demek ki, Kore Yarımadası sorununun çözüm süreci henüz doğru yoldan ayrılmadı ve hâlâ siyasi çözüm çerçevesinde bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Wang, iki tarafın henüz çözüm için uygulanabilir bir yol haritası bulamamasının çözüm sürecinin durmasının en büyük sebebi olduğuna işaret etti.

Wang, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin, geçen sene imzalanan Singapur Deklarasyonu'nda Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve Kore Yarımadası'nda barış mekanizması kurulması şeklindeki iki önemli hedefe ulaşılması; bunun için de yeni bir ABD-Kuzey Kore ilişkisi oluşturulması taahhüdünde bulunduğunu anımsatarak, “Çin ve Rusya dahil uluslararası toplum bunu olumlu karşıladı ve destekliyor.” dedi.

İki hedefe nasıl ulaşılacağı konusuna da değinen Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uygulanabilir tek çare, bir paket hedef belirlenmesi ve bu hedeflere aşamalı olarak ulaşılması. ABD ve Kuzey Kore'nin de bunun için birbirine yaklaştığını görüyoruz. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması, Kuzey Kore'nin güvenlik kaygılarının giderilmesi, ekonomisinde ilerlemeler kaydedilmesi ve Kore Yarımadası'nda kalıcı istikrarın gerçekleştirilmesi, Çin ve Rusya'nın beraber ulaşacağı hedeflerdir. Çin bu konuda yapıcı rol oynamaya devam edecek.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor