“Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakereleri eşitlik temelinde yürütülmeli”

2019-05-14 10:20:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi dün, Soçi'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi ve iki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Wang toplantıda, Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Wang Yi, Çin ve ABD'nin ortak çabalarıyla müzakerelerde önemli ve öze ilişkin gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekerek, ancak aynı zamanda titizlikle ele alınması ve çözülmesi beklenen bazı zorluklarla da karşı karşıya kalındığını söyledi.

Bu durumda tek taraflı olarak karşı tarafı suçlamanın anlamsız olduğunu ve sorumluluğu diğer tarafa atmanın hiç uygun olmadığını kaydeden Wang, aşırı baskı uygulama girişiminin yalnızca meşru bir tepkiye neden olacağını aktardı. Wang, Çin'in önlemlerinin kendi hak ve çıkarlarının yanı sıra çok taraflı ticaret mekanizmasının temel kurallarını da savunduğunun altını çizdi.

Müzakerelerin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Wang, yalnızca bir tarafın karşı tarafın taleplerini kabul etmesinin beklenmemesi gerektiğine işaret etti.

Çin'in diğer ülkelerle yaptığı görüşmelerde egemenliğinin yanı sıra, halkın hak ve çıkarları ile ulusal onuru daima koruduğuna işaret eden Wang, “Bu ilkeler ve kırmız çizgilerde eskiden ısrar ettiğimiz gibi şimdi ve gelecekte de ısrar edeceğiz” şeklinde konuştu.




Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor