Wang Yi ve Lavrov bir araya geldi

2019-05-14 10:08:42 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Soçi'de Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'la görüştü.

Wang Yi görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen ay Çin'de düzenlenen İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılarak, forumun başarısına büyük katkıda bulunduğuna işaret etti. Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve mevkidaşı Putin'in bu senenin ilk görüşmesini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, iki liderin görüşmede ikili ilişkilerin yönünü belirlediğini ve Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümüne iyi bir başlangıç yaptığını söyledi.

Çin-Rusya ilişkilerinin şu an iyi şekilde ilerlediğini, ancak iki ülkenin içinde bulunduğu uluslararası atmosferin ise karmaşık olduğunu dile getiren Wang, Çin ve Rusya'nın iki büyük sorumlu ülke olarak, stratejik işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Wang, Çin ile Rusya'nın ayrıca her iki tarafın meşru hak ve çıkarlarını savunması, uluslararası toplumla birlikte dünya barışı ve istikrarını koruması gerektiğini vurguladı.

Sergei Lavrov ise, Rusya'nın her zaman Çin'le ilişkileri geliştirmeye öncelik verdiğini ve bunun Rusya'nın uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Çin ile Rusya'nın uluslararası sahnede önemli ve kritik işbirliği ortağı olduğuna dikkat çeken Lavrov, iki tarafın Birleşmiş Milletler, G20 ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı temasları ile eşgüdümünün yoğun ve verimli olduğunun altını çizdi.

Lavrov, Çin'le stratejik işbirliğini pekiştirerek, dünyaya daha fazla istikrar katmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki taraf ayrıca, küresel stratejik istikrar, BM, Kore Yarımadası, Venezuela, İran nükleer sorunu ve Afganistan gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Öte yandan, Wang Yi görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Çin-ABD-Rusya ilişkisine ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Wang, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin, Rusya ve ABD'nin dünyada büyük etkilere sahip olduğunu anımsattı.

Bakan, durmadan ortaya çıkan yeni küresel tehditler karşısında üç ülkenin aktif ve kapsayıcı bir tavırla olumlu etkileşimde bulunarak, gereksiz şüphe ve yanlış anlamaları yok etmesi gerektiğini aktardı. Wang son olarak, üç ülkenin ayrıca işbirliğini genişletip, dünyada barış ve istikrarı savunma yönündeki uluslararası yükümlülükleri birlikte üstlenmesi gerektiğini ifade etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor