“Medeniyetler diyaloğu, barış içinde bir arada yaşamanın teminatıdır”

2019-05-13 20:17:59

Çin, medeniyetler çeşitliliğine saygı göstermeyi, dünya barışı ve uyumunu korumak için önemli bir önkoşul olarak görüyor. Bu bağlamda medeniyetler diyaloğu, barış içinde bir arada yaşamanın teminatı sayılıyor.

Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı'na katılacak Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “medeniyetlerin birbirleriyle çatıştığını” iddia etmenin büyük bir hata olduğunu belirterek, dünya barışının farklı medeniyetler arasında diyalog, iletişim ve karşılıklı anlayışa dayalı olduğunu söyledi. Pavlopulos, mazileri kadim uygarlıklara dayanan Yunanistan ve Çin'in, medeniyetler diyaloğunu ilerletmede önemli rol oynayacaklarını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Pavlopulus'un açıklamalarını takdirle değerlendirdiklerini söyledi.

Geng Shuang, tüm ülkelerin deneyim paylaşımı, diyalog ve kapsayıcılık gibi medeni değerlere yönelmesi ve medeniyetler çatışması, kültürel üstünlük gibi tek taraflı fikirlerden uzaklaşması gerektiğini belirtti. Sözcü, Asya Medeniyetler Diyaloğu Konfernası'yla Asya medeniyetleri arasında paylaşım ve diyalogun teşvik edileceğini kaydetti.

Pakistan'ın Gvadar kentinde 5 yıldızlı bir hoteli hedef alan saldırıya da değinen dışişleri sözcüsü, saldırıyı en sert dille kınadıklarını ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediklerini ifade etti.

Çinli sözcü Pakistan'da terörle mücadeleye ve bu ülkede istikrarın sağlanmasına tam destek vermeye devam edeceklerini ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor