Yorum-Çin: Bütün olasılıklara hazırız

2019-05-13 11:20:49 CRI

Yorum-Çin: Bütün olasılıklara hazırız

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

 

ABD, 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere yönelik gümrük vergisini yüzde 10'dan 25'e çıkartmasının ardından, diğer 325 milyar dolarlık Çin ürünlerine de yüzde 25'lik gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu. Uygulamaya dahil edilen ürünlerin listesinin kısa süre sonra açıklanacağı bildirdi.


Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinin 11. turu,  9-10 Mayıs günlerinde, Washington'da yapıldı. İki taraf, müzakerelerin sürdürülmesi konusunda fikir birliğine vardı.


ABD, bir yandan ülkeye ihraç edilen bütün Çin ürünlerine ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulunurken, diğer yandan da müzakereleri sürdürmeyi isteğini söylüyor. ABD ayrıca, Çin'e aşırı baskı yaparak, görüşme masasından kârlı ayrılmayı  hedefliyor.


Bu durumda ABD, Çin Başbakan Yardımcısı ve ticaret müzakerelerinin Çin temsilcisi Liu He'nin görüşmelerin son turunun ardından verdiği demeçten şunu anlamalı: “Ek gümrük vergilerinin tümüyle kaldırılması”, “ticari alım verilerinin gerçeğe uyması” ve “ilgili belgelerde Çinli vatandaşlar tarafından kabul edilen, devlet egemenliği ile gururuna zarar vermeyen ifadelerin kullanılması”, Çin'in müzakerelerde en çok önemsediği noktalar. Çin, bu ilkesel duruştan taviz vermeyecek.


Çin ile ABD arasında bir yıldan fazla süredir devam eden ekonomik ve ticari müzakerelerde bazen ilerlemeler kaydedildi, bazen de geri adımlar atıldı. Bunu müzakerelerdeki normal sıkıntılar olarak kabul eden Çin, müzakereleri en içten samimiyetiyle yürütüyor. Çünkü Çin şu gerçeğin farkında: “Ticaret savaşının bir galibi yoktur”.


Ek gümrük vergisi uygulanması ne Çin'e, ne ABD'ye, ne de dünyaya faydalı. Söz konusu üç nokta aslında, Çin'in ekonomik ve ticari müzakerelerdeki “kırmızı çizgisini” yansıtıyor.


ABD ek gümrük vergisi uygulama konusundaki ısrarını sürdürürse, Çin de kararlılıkla karşılık verir. Bir yıl süren ekonomik ve ticari anlaşmazlıklarla birlikte, Çin'in birçok alandaki sınamaya yönelik direnci de kuvvetleniyor.


ABD'li Trade Partnership Worldwide (Dünya Çapında Ticaret Ortaklığı) isimli danışma şirketi tarafından Şubat ayında yayınlanan bir rapora göre, 250 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisi, bir sene boyunca ABD'de 934 bin istihdamın yok olmasına neden olacak. Ayrıca, ülkede dört kişilik bir ailenin yıllık giderinin 767 dolar artmasına yol açacak. 325 milyar dolarlık diğer Çin ürünlerine uygulanacak yüzde 25'lik gümrük vergisi ise, ABD'de 2 milyon 100 bin istihdamın azalmasına ve dört kişilik bir ailenin yıllık giderinin 2 bin dolar çoğalmasına sebebiyet verecek.


Diğer yandan, ek gümrük vergisi uygulanmasından dolayı Çin ekonomisi de baskıyla karşılaşacak. Ancak bu baskı tamamen kontrol altında tutulabilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor