“Onlar söylemekten yorulmadı, biz duymaktan yorulduk”

2019-05-10 15:26:18

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Kuşak ve Yol inisiyatifine yönelik iddilarına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang dün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu açıklamayla ilgili bir soruyu cevapladı.

Geng Shuang, bazı Amerikalı yetkililerin bir süredir Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkında sorumsuz iddialarda bulunduğunu, özellikle 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'ndan (BRF) önce yoğun ve ağır iddialar ortaya atıldığnı belirtti.

150 ülke ile 92 uluslararası örgütten 6 binin üzerinde temsilcinin 2. BRF'e katıldığını ve bunların arasında ABD'den 50'den fazla temsilcinin olduğunu hatırlatan Geng, uluslararası toplumun faaliyetlerinin Kuşak ve Yol'un ortak inşasına duyulan güven ile desteği ortaya koyduğunu ve bunun da ABD'nin iddiasına en iyi cevap olduğunu kaydetti.

Geng Shuang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bazı ABD'li yetkililer son günlerde yine Kuşak ve Yol inisiyatifine saldırıyor ve inisiyatifi karalıyor. Onlar söylemekten yorulmadı, biz duymaktan yorulduk. Tekrar onları uyarmak istiyorum. Kendilerinin söylenti çıkarma kabiliyetini abartmasınlar ve diğer ülkelerin yargı kabiliyetini de küçümsemesinler. Onlar konuşmaya devam etsinler. Biz çalışmaya devam edeceğiz. Kim karışıklık çıkarıyor; kim gerçek girişimcilik yapıyor, dünya bunu açık şekilde görebilir.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün İngiltere'ye ziyareti sırasında, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin başka ülkelerin egemenliğini zedelediğini iddia etmişti. Pompeo, İngiltere'ye, Kuşak ve Yol'a karşı temkinli olması çağrısında bulunduklarını söylemişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor