ABD'nin Taiwan karar tasarısına dünyadan tepki

2019-05-10 11:09:11

ABD Temsilciler Meclisi, önceki gün 2019 Taiwan Güvence Yasası'nı ve Taiwan'a taahhütlerin yinelendiği bir karar tasarısını onayladı.

ABD, böylece bir kez daha Taiwan sorununu kullanarak Çin'in iç işlerine müdahalede bulundu ve son derece riskli bir siyasi girişime imza attı.

ABD'nin bu adımına, uluslararası toplumdan da tepkiler geldi.

ABD'nin girişiminin Çin'in içişlerine müdahale anlamına geldiği ve hem Çin-ABD ilişkilerini hem de Taiwan Boğazı'nda barışı ve istikrarı zedelediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, 1971'de onaylanan BM Genel Kurulu kararı dâhil olmak üzere ilgili kararlara uygun olarak Tek Çin ilkesinde ısrar edeceklerini ifade etti.

Dünya ülkelerinden tepkiler

Rusya'nın Sesi Radyosu Asya uzmanı Alexander Zelenkov, ABD'nin Taiwan'a yüz milyonlarca dolarlık silah satmayı planladığını ve bunun Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı olduğunu ifade etti. Alexander Zelenkov, ABD'nin Tayvan'la ilgili yasa ve karar tasarısını onaylamasının ciddi siyasi sonuçlara yol açacağını kaydetti.

Endonezya Asya İnovasyon Araştırma Merkezi Başkanı Bambang Suryono, son yıllarda Çin'in uluslararası statüsünün yükselmesinden büyük endişe duyan ABD'nin Taiwvan meselesiyle Çin'in kalkınmasını engellemeye çalıştığına işaret etti.

Malezya-Çin Kamu İlişkiler Derneği Başkan Yardımcısı Gan Tian Loo, ABD'nin sözünü tutması ve Taiwvan meselesini uygun bir şekilde ele alması gerektiğini vurguladı.

Mısır'ın önde gelen gazetelerinden El Ahram muhabiri Samy Elkamhawy, ABD Temsilciler Meclisi'nin Taiwan'la ilgili karar tasarısını onaylamasının Çin'le ilişkilerinde yanlış bir davranış olduğunu belirtti. Dünyada tek bir Çin'in bulunduğunu ve Taiwan'ın Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğunu dile getiren Samy Elkamhawy, ABD'nin girişiminin Çin'in içişlerine müdahale olduğunu ifade etti.

Meksika Otonom Teknoloji Enstitüsü Asya-Pasifik uzmanı Ulysses Granados, “Taiwan meselesini Çin halkı kendi içinde çözmelidir. Büyük bir devlet olarak ABD sadece tek taraflı tutumla uluslararası ilişkilere yaklaşıyor. Devletlerarasındaki ilişkilerde temel bir saygı eksikliği vardır” sözlerini kullandı.

Kenyalı Çin-Afrika ilişkileri uzmanı Edhurley Cavens, Tek Çin ilkesinin Çin ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilerde siyasi temel olduğunu belirterek, Taiwan meselesinin Çin-ABD ilişkilerindeki en hassas konu olduğuna dikkat çekerek, ABD'nin Taiwan'ı kullanarak Çin'i engellemesinin ters sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi.

Bunun yanı sıra, Küba, Brezilya, Arjantin ve Nijerya gibi ülkelerden de tepkiler geldi.

    


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor