Çin ile ABD arasındaki 11. tur müzakere bugün başlıyor

2019-05-10 11:03:46 CRI

Ticaret görüşmelerinde Çin'in baş müzakereciliği rolünü üstlenen Başbakan Yardımcısı Liu He dün Washington'a ulaştı. Liu He liderliğindeki heyet ABD tarafıyla 11. kez masaya oturacak ve ticari sorunları çözmek için bir anlaşmaya varmaya çalışacak.

Liu He, Washington'a ulaştıktan sonra yaptığı açıklamada, içtenlikle ABD'ye geldiğini hatırlatarak, özel bir durumda bulunulmasına rağmen, Çin'in rasyonel ve içtenlikle ABD ile fikir alışverişinde bulunmayı arzu ettiğini kaydetti. Liu He, ek tarifelerin sorunu çözemeyeceğini, iki tarafa ve dünyaya yararlı olmayacağını da vurguladı.

Liu He, Washington'a vardıktan sonra basının karşısına çıktı. Yeni tur müzakereden beklentisiyle ilgili olarak Liu He şunları belirtti.

“İçtenlikle ABD'ye geldim. Bugünkü özel durumda rasyonel ve içtenlikle ABD tarafıyla fikir alışverinde bulunmayı arzu ediyorum. Çin tarafı, ek tarifelerin sorunu çözemeyeceği, iki tarafa ve dünyaya yararlı olmayacağı görüşünde. Sorunun çıkış yolu, sorunun ilkeler temelinde çözülerek sonunda işbirliğine gidilmesidir.”

ABD yönetimi kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'den ihraç edilen ürünlere uygulanan gümrük tarifelerini artırmayı planladığını duyurdu. Böyle bir açıklamadan sonra Çin yine de müzakerelere devam etme kararı aldı. Bunun nedenini Liu He şöyle açıkladı:

“Baskılara rağmen buraya geldim. Bu, Çin tarafının samimiyetini gösteriyor. Çin ile ABD arasındaki fikir ayrılıklarını içtenlikle, özgüvenle ve rasyonel şekilde çözmek niyetindeyiz. Bu konuda ümitliyim.”

ABD'de bazı basın kuruluşları, müzakerelerde anlaşmaya varılmaması durumunda Çin ekonomisinin ABD ekonomisine göre daha büyük zarar göreceği yorumu yapıyor. Çinli baş müzakereci ve başbakan yardımcısı Liu He, bu yorumu şöyle değerlendirdi:

“Öncelikle ek tarifeler her iki tarafa da yararlı olmayacak. Çin ekonomisi ve ABD ekonomisi artık bir anlamda tam bir sektör zincirinin iki halkasıdır. Ek tarifeler uygulandığında iki taraf da zarar görecek. Müzakerelerde bazı sorunlar çıkabilir, ancak sıradan insanlar bundan etkilenmemelidir. Sıradan halkın çıkarlarının zedelenmesinden büyük üzüntü duyarız. Bu nedenle en uygun çözümü bulmayı ümit ediyoruz.”

Öte yandan, ABD'nin Çin'den ihraç edilen mallara uygulanan gümrük tarifelerini artırmayı planladığını açıklamasına karşı, Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün yaptığı açıklamada, ABD'nin bu kararına karşı çıktıklarını belirtti.

Sözcü, ticaret savaşında kazanan olmayacağını, sürtüşmenin ne iki ülkenin ne de dünyanın çıkarına uygun olduğuna dikkat çekerek, ABD'nin sorunun çözümü için tek taraflı yollara değil, diyaloga başvurmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Sözcü, Çin'in karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı bir anlaşma istediğini, aynı zamanda her duruma hazırlıklı olduğunu, Çin hükümetinin kendi meşru haklarını koruyacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor