Çin'den ABD'ye tepki

2019-05-09 18:55:22 CRI

Çin, ABD'den gelen “Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelerin egemenliğine zarar verdiğine” dair açıklamaya tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında ABD'nin söz konusu açıklamasına Çin'in cevabını aktarırken “Dünya kimin sabotajcı olduğunu, kimin sağlam işler yaptığını ayırt edebiliyor.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün İngiltere ziyareti sırasında Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelerin egemenliğine halel getirdiğini söyleyerek, İngiltere yönetimine inisiyatife karşı çıkması çağrısında bulundu.

Çinli Sözcü, 150 ülke ve 92 uluslararası teşkilatın 6000'den fazla temsilcisinin katılımıyla düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun başarıyla tamamlanmasının, uluslararası toplumun Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifine olan güvenini ve desteğini gösterdiğini belirtti.

ABD'nin söz konusu açıklamasının, bir avuç Amerikan yetkilinin son günlerde Kuşak ve Yol'a yine saldırdığına işaret ettiğini aktaran Geng, uluslararası toplumun kimin sabotajcı olduğunu, kimin sağlam işler yaptığını ayırt edebildiğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor