Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı bir norma dönüşebilir!

2019-05-09 16:18:07 CRI

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından 8 Mayıs'ta yapılan açıklamaya göre, ABD 10 Mayıs'tan itibaren, Çin'den ihraç edilen 200 milyar dolar tutarındaki mallara uygulanan vergiyi yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltmeyi planlıyor.

Çin, bu karara anında tepki göstererek ticari anlaşmazlığın tırmanmasının, iki ülke ve dünya halklarının çıkarlarına uygun olmadığını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı açıklamasında, ABD'nin ek tarife yoluna gitmesi halinde, Çin'in karşı önlemler almaktan başka seçeneği olmayacağına dikkat çekildi.

Çin'den ABD'ye 2 saat içinde yanıt!

Çin ve ABD'nin açıklamaları kıyaslandığında, iki konu dikkate değer:

Birincisi, ABD'nin açıklamasında değinilen içerikler iki gün önce verdiği mesajla hemen hemen aynı. Açıklamada gümrük vergisinin yükseltilmesinin planlandığı belirtildi. Planlama ifadesi, ABD'nin gelecekte fikrini değiştirme olasılığının da bulunduğu anlamına geliyor.

İkincisi de Çin'in anında cevap vermesi. ABD'nin açıklamasından 2 saat sonra, Çin hemen tepki göstererek tavrını kararlı ve açık bir şekilde ifade etti.

Çin'in kısa ve net açıklaması üç anlam taşıyor: Öncelikle, ABD'nin bu tavrının olumsuz etkisinin, iki ülke halkı ve dünya halklarının çıkarlarına uygun olmadığına işaret edildi; bundan sonra Çin'in tavrı belirtildi, yani Çin bundan derin esef duyuyor; sonra da Çin'in buna karşı önlemler alacağı dile getirildi.

Tam da yeni tur müzakereler öncesinde, taraflardan arka arkaya açıklamalar gelmesi düşündürücü. ABD'nin Çin heyeti üzerinde baskı kurma amacı son derece aşikar. Çin tarafının hızlı bir cevap vererek sakin bir tavır göstermesi, Çin'in çoktandır bu ihtimale hazırlıklı olduğunu gösteriyor, aynı zamanda Çin'in bu konuda en başından beri izlediği ilkesel tutumu, yani “müzakere kapısı her zaman açıktır, ancak ticaret savaşından çekinmeyeceğiz” duruşunu yansıtıyor.

Artık gelinen noktada bir taraftan müzakere masasında kalmak diğer yandan ticaret sürtüşmesine devam etmek, Çin-ABD ilişkilerinde yeni bir norm haline gelmek üzere.

Geçen yılın Şubat ayından bu yana, Çin ile ABD arasındaki müzakerelerde belli ilerlemeler kaydedildi. Bu kez ABD daha müzakere başlamadan, aniden ek tarife kartını masaya çıkardı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün söylediği gibi, buna benzer durumlar daha önce de ortaya çıkmıştı. Çin tarafı artık ABD'nin bu değişken tavrına şaşırmamayı öğrendi.

Aslında ABD, ek tarife planını açıklarken, iki tarafın tarihi bir anlaşmaya varma fırsatına sahip olduğunu, anlaşmaya varılmasından sonra iki ülke liderlerinin görüşmesine hazırlık yapmaya başladığını belirtti. Bu çelişkili davranışın arkasında, Çin ve ABD'nin ekonomik ve ticari sürtüşmeye çözüm getiren hem müzakere hem de ticari sürtüşmeye devam etme yöntemiyle fikir ayrılıklarını azaltmaya ve mutabakatları artırmaya çalışması var.

Bu bağlamda, ticaret görüşmelerinde Çin'in baş müzakerecisi rolünü üstlenen Başbakan Yardımcısı Liu He 9-10 Mayıs günlerindeki 11. tur görüşmeler için ABD'ye gitme kararı aldı. Bunun nedeni Çin'in çekinmesi veya taviz vermek zorunda kalması değil. Çin, bir yanda müzakerenin diğer yanda anlaşmazlığın bulunduğu Çin-ABD ekonomik ve ticari sürtüşmesinde bu yeni norma alıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor