Temas ve paylaşım: Asya Medeniyetler Diyalogu Konferansı

2019-05-08 16:10:25 CRI

Asya Medeniyetler Diyalogu Konferansı kısa süre sonra Beijing'de düzenlenecek.

Dünyanın gözünü bir kez daha Beijing'e çevirecek diyalogun, Asya medeniyetleri arasında karşılıklı deneyim paylaşımı ve eğitim platformuna dönüşerek, medeniyetlerin gelişmesine hız vermesi bekleniyor.

Tsinghua Üniversitesi Haber ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Zhou Qinan, Asya kıtasının birçok eski medeniyetin beşiği olduğuna dikkat çekerek, medeniyetlerin farklılığının, ülkeler arasındaki diyalog için sağlam bir temel hazırladığını ifade etti.

Medeniyetler iletişim kurarak renklenir, tecrübe paylaşımıyla zenginleşir. Başkent Normal Üniversitesi Tarih Fakültesi'nden Profesör Ning Qiang, Batı'nın “güçlü medeniyeti”nden gelen baskılar karşısında, Asya ülkelerinin el ele vererek medeniyet çeşitliliğini koruma sorumluluğu taşıdığını söyledi.

Ning Qiang, “Asya'da medeniyetin gelişmesine güç katarken, diyalog yoluyla anlaşmazlık ve kaygılar da giderilmeli” şeklinde konuştu.

Temas ve paylaşım: Asya Medeniyetler Diyalogu Konferansı

(Foto: Taç yaprağını andıran motifler Asya coğrafyasının 6 bölümünü temsil ederek farklı medeniyetlerin eşitlik, entegrasyon ve karşılıklı saygı temelinde bir arada bulunmasını temsil ediyor. )

Çin Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ruan Zongze, “Popülizm, medeniyetler çatışması gibi seslerin yükseldiği bir dönemdeyiz. Bu sesler çağın gelişme trendine yakışmıyor. Asya Medeniyetler Diyalogu Konferansı'nın yapılması, kavga ve çatışmanın yerini, barış, bir arada yaşama, iletişim ve diyalog ilişkilerinin alması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Asya Medeniyetler Diyalogu Konferansı sırasında, medeniyetlerin çeşitliliği, kültür ve turizm, halklar arası iletişim, Asya medeniyetlerinin küresel etkisi gibi konulara odaklanan 6 ayrı panel düzenlenecek. Ayrıca Asya Kültür Festivali ve Asya Medeniyet Haftası organize edilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor