“Merkezi hükümet, Taiwan'ın Dünya Sağlık Asamblesi'ne katılmasına karşı”

2019-05-06 20:07:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin merkezi hükümetinin, Taiwan Adası'nın bu yılki Dünya Sağlık Asamblesi'ne katılmasına onay vermeme yönünde karar aldığını açıkladı.

Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, söz konusu kararın, “Tek Çin” ilkesini korumanın yanında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) ilgili kararlarının ciddiyet ve otoritesini savunmak için alındığına dikkat çekti.

Sözcü, Çin merkezi hükümetinin, Taiwan Adası'nın küresel sağlık çalışmalarına katılması için uygun düzenlemeleri yaptığını dile getirdi.

DSÖ'nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi'nin 72'nci toplantısı için katılım başvuruları bugün sona eriyor. Taiwan Adası toplantıya davet edilmezken, ada yönetimi bu kararın Taiwan'da yaşayanların sağlık ve refahını etkileyeceği gibi, uluslararası salgın hastalıkların önlenmesi mekanizmasına zarar vereceğini savunuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Çin ile DSÖ arasındaki ortak düzenlemeler gereğince, Taiwan Adası'nın küresel acil durumlara ilişkin bilgileri örgütten zamanında alabileceğini, ayrıca adada meydana gelebilecek acil durumlarla ilgili örgüte ihbarda bulunabileceğini ifade etti. Sözcü, bu tedbirlerle Taiwan yönetiminin hem adadaki hem de dünya genelindeki acil durumlar karşısında anında harekete geçebileceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor