Analiz: “Capcanlı” bir Çin

2019-05-05 19:57:21 CRI

Guan Juanjuan-CRI Haber Merkezi


Çin'de 1 Mayıs tatili diğer ülkelerden biraz farklı geçti. Bu yıl 3 günden 4 güne uzatılan 1 Mayıs tatili, Çin'de yine tüketim coşkusuna sahne oldu.


Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 1 Mayıs tatilinde ülke içinde seyahate çıkan turistlerin sayısı 195 milyonu aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 yükseldi. Çin'in turizm sektörü dört günlük tatil sırasında, 117 milyar 670 milyon yuanlık gelir elde etti. Bu alanda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,1 artış kaydedildi.


Bununla beraber, seyahatlerinde kesenin ağzını açmak isteyen Çinlilerin sayısında da artış görüldü. Resmi verilere göre, kültür ve turizm alanlarında 500 ila bin yuan arasında harcama yapanların oranı yüzde 38'e çıktı.


China UnionPay tarafından yayınlanan veriler, turistlerin Shanghai kentinde 4 milyar 380 milyon yuan harcama yaptığını gösteriyor. Nanjing kentinde ise, süpermarket, alışveriş merkezi, lokanta gibi 40 büyük işletmenin 4 günlük satış cirosu 3 milyar 200 milyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,61 arttı.


Ailecek çıkılan seyahatler tatilin en önemli payını oluşturarak, kültür, eğlence ile yeme ve içme gibi alanlardaki tüketimi de güçlü şekilde canlandırdı. Başkent Beijing'de kısa süre önce başlayan Dünya Bahçecilik Fuarı, 4 günde 327 bin ziyaretçi ağırladı.


Dün sona eren 1 Mayıs tatili, Çinlilerin tüketim coşkusu ve gücüne tanıklık etti. Bunun arkasında ise, Çin ekonomisinin 2019 yılında istikrarlı büyümeyi koruyarak, halkın tüketimine daha büyük güvence sağlaması yatıyor. Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 büyüdü ve böylece Çin belli başlı ekonomilerin başında yer aldı. Buna ilişkin olarak, Dünya Bankası Çin Masası Şefi Martin Raiser, yüzde 6,4'lük büyüme hızının Çin ekonomisindeki istikrarlı durum ve eğilimin değişmediğini gösterdiği değerlendirmesinde bulundu. Yine aynı dönemde tüketimde gerçekleştirilen artışın Çin'in ekonomik büyümesine olan katkısı da, yüzde 65,1'e ulaşarak, büyümenin başını çeken güç olmaya devam etti. Bunun yanı sıra, dış ticaret, yabancı sermaye çekme, istihdam ve mal fiyatları gibi rakamlar da Çin ekonomisindeki canlılığı yansıtıyor.


Çin hükümetinin bu yıl için belirlediği en önemli çalışmalardan biri de tüketimin istikrarlı büyümesini hızlandırmak. Çin hükümeti bu kapsamda, toplam değeri 2 trilyon yuanı bulan büyük çaplı vergi ve ücret indirimi planının yanı sıra, kaliteli ürün ile nitelikli hizmet tedariklerinin arttırılması ve turizm sektörünün güçlendirilmesi gibi önlemleri hayata geçirdi.


Bu gibi önlemler de artık meyvelerini vermeye başladı. Söz konusu gelişmelere yönelik yapılan bir anket sonucuna göre, Çinlilerin yüzde 40'ı 2019 yılında turizme ayırdıkları bütçelerini genişletmek istiyor. Ankete katılanlar arasında orta ve küçük kentlerden gelenler turizme karşı daha güçlü bir istek gösteriyor.


1 Mayıs tatilinde göze çarpan başka bir ilginç nokta ise, ABD yapımı “Avengers: Endgame” adlı filmin Çin'deki gişe geliri. Filmin gişe geliri 4 Mayıs itibariyle 580 milyon ABD doları olarak saptandı. Söz konusu filmin dünyadaki toplam gişe gelirinin yüzde 40'ı Çin'de gerçekleşti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yıl yapılan 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda, “Çin yurtiçindeki tüketim eğilimine uyarak, daha etkili önlemler alıp vatandaşların gelirlerinde artış kaydedilmesini ve tüketim gücünün arttırılmasını hızlandıracak. Çin ayrıca, yurtiçi piyasasının potansiyelini geliştirerek, ithalatı genişletecek”şeklinde konuşmuştu.


Dört gün süren 1 Mayıs tatilinde Çin halkı dünyaya capcanlı bir Çin sundu. Ayrıca, yaşamları ile ülkelerinin kalkınmasına duydukları güveni ve beklentileri de dünyaya gösterdiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor