“Çin-ADB işbirliği oldukça verimli”

2019-05-05 15:39:00 CRI

Çin Maliye Bakanı Liu Kun, Asya Kalkınma Bankası (ADB) Başkanı Takehiko Nakao'yla bir araya gelerek, Çin ile ADB arasındaki işbirliği gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Liu Kun, 3-4 Mayıs günlerinde Fiji'nin Nadi kentinde düzenlenen 52. ADB Yıllık Toplantısı sırasında Nakao'yla bir görüşme gerçekleştirdi.


Liu, geçen 30'u aşkın yılda, Çin ile ADB arasındaki işbirliğinin verimli şekilde ilerletildiğine ve işbirliğinde karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç sağlandığına işaret etti.


Çin'in ADB ile işbirliğini geliştirmeye değer verdiğini dile getiren Liu, şu an kalkınmada dengesizlik ve yetersizlik gibi sorunlarla karşı karşıya kalan Çin'in bu nedenle ADB'nin sermayesi ve deneyimlerine yine ihtiyaç duyduğunu belirtti.


Liu, ADB ile diğer yedi çok taraflı kalkınma kuruluşunun Çin'le çok taraflı kalkınma ve finansman işbirliği merkezi oluşturmasını  ve bölgesel işbirliğine destek vermek için gösterdiği çabaları takdir ettiğini kaydetti.


Takehiko Nakao ise, Asya Kalkınma Bankası'nın Çin'e kredi vermesinin kendisine yarar getirebileceği gibi, ADB'nin maliyesinin sürdürülebilirliği ve gelişme yeteneğini de arttırabileceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor