Analiz: Çin, finans piyasasını daha çok açmayı planlıyor

2019-05-03 16:47:50 CRI

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC) Başkanı Guo Shuqing, Çin'in bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin dışa açılmasını genişletmek amacıyla yakın gelecekte 12 yeni önlem alınacağını açıkladı.

Bu önlemler arasında, Çin'de yabancı sermayeli bankalar kurulması, tröst şirketlerine yatırım yapılması, sigorta aracılarının işleyişi gibi yabancı sermayeli finans kuruluşlarının toplam varlıklarına yönelik giriş koşullarının kaldırılması, Çinli ve yabancı sermayeyle tüketici finansman şirketleri kurulmasına ilişkin politikaların gevşetilmesi ve yabancı sermayeli bankaların RMB işlemleri görmesi için izin alma zorunluluğunun kaldırılması gibi adımlar yer alıyor.

Söz konusu gelişme, geçen Nisan ayında bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin dışa açılmasıyla ilgili 15 yeni önlemin uygulanmasından sonra Çin'in finans sektöründe başlatılan yeni bir önlem turu olarak nitelendiriliyor.

Kuşkusuz ki bu tedbirler, Çin'in bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin dışa açılma boyutunu ve piyasalaşma seviyesini yükseltebilecek. Önlemler, Çin'in finans sektöründe iş ortamını iyileştirecek ve Çin'in finans sektörünün gelişimine yabancı sermaye katılımını teşvik edecek. Bu sayede ayrıca, Çin'in finans hizmetleri sektörünün rekabet, pazar, inovasyon ve hizmet bilinçleri kökten arttırılabilecek.

Finans endüstrisi, bir ülkenin ekonomik kalkınması için dengeleyici ve itici bir güçtür. Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporda, kapsamlı dışa açılma yapısı oluşturulmasının hızlandırılması gerektiğinin ileri sürülmesinin ardından, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de 2018 Boao Asya Forumu'nda, finans sektörü de dahil olmak üzere dışa açılmaya ilişkin dört önemli tedbir açıkladı.

Çin hükümetinin bu yılki çalışma raporunda, finans ve diğer sektörlerde reform ve dışa açılma önlemlerinin yerine getirilmesi de önerildi. Çin'in finans alanındaki dışa açılma, reel ekonomiye hizmet etme yeteneğini arttırmak amacıyla, öngörülen plana göre kendi hızıyla ve sağlıklı adımlarla ilerliyor.

Söz konusu 12 yeni önlem, gerek Çin'in finans sektörünün genel düzeninin daha da ayrıntılı şekilde hayata geçirilmesi, gerekse kendi ekonomik ve finansal kalkınmasından doğan ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda hazırlanan yeni bir girişim. İçerik açısından bakıldığında, bu 12 önlem şu üç belirgin özelliğe sahip:

-Yerli ve yabancı yatırımcılara eşit muamele uygulanması. Örneğin, Çin sermayeli bir banka ile yabancı sermayeli bir bankanın başka bir Çinli bankanın hisse senedine sahip olması durumunda uygulanan sınırlama ortadan kaldırıldı. Böylece, Çinli ve yabancı finansal kuruluşlara eşit ve adil rekabet piyasa ortamı sağlandığı gibi, Çin'de yeni onaylanan “Yabancı Yatırım Yasası”nın taleplerine uygun temel de hazırlanmış oldu.

-Yabancı sermayeli finans kuruluşlarının Çin piyasasına giriş eşiğinin düşürülmesi. Yani Çin'in ilgili finans sektörlerine girmeye hazırlanan yabancı kuruluşlar için varlıklarının boyutuna ilişkin nicel kısıtlamalar ortadan kaldırıldı. Bu tedbir, sadece daha fazla küçük ve nitelikli yabancı kuruluşları Çin'e çekmekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda nispeten küçük varlıklara sahip Çinli finans kuruluşlarını da hizmetlerinde yenilik yapmaya ve rekabet gücünü arttırmaya teşvik ediyor. Böylece Çin'deki finans piyasasının reel ekonomiye daha kaliteli hizmet vermesi ve piyasanın dinamiğinin arttırılması amaçlanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor