Xi'nin konuşması yurtdışındaki Çinli öğrenciler arasında yankı uyandırdı

2019-05-02 14:56:40 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 4 Mayıs Hareketi'nin 100. yılını anma töreninde yaptığı konuşma, yurtdışında öğrenim gören ve çalışan Çinli gençler arasında yankı uyandırdı.

Gençler, aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri görevini de yürüten Xi Jinping'nin konuşmasını dinledikten sonra heyecanlandıklarını ifade ederek, çağın sorumluluğunu üstlenmek ve Çin milletinin yeniden yükselişini gerçekleştirmek için katkılarda bulunacaklarını dile getirdi.

Rusya Moskova Üniversitesi'nde öğrenim gören doktora öğrencisi Wang Yuehan, Xi Jinping'in konuşmasının yeni çağın gençlerini yüce idealler oluşturmaya ve çağın sorumluluğunu üstlenmeye teşvik ettiğini söyledi. Wang, Xi'nin sözlerini aklında tutarak, güçlü ve modern bir sosyalist ülke inşa etme ve Çin milletinin kalkınmasını gerçekleştirme süreçlerine katkıda bulunacağını belirtti.

ABD'deki Long Island Üniversitesi'nde okuyan master öğrencisi Sun Liyuan ise, anavatanın yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin en güçlü destekçisi ve dayanağı olduğuna işaret etti. Genç bir Çinli olarak yeni dönemde alın teriyle yeni mucizeler yaratacağını kaydetti.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nin Hopkinson Laboratuvarı'nda doktora sonrası araştırmacısı olan Zhang Cen, gençlerin bir ülkenin ve dünyanın geleceği olduğuna dikkat çekti.

Zhang, yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin, Çin ile yabancı ülkeler arasında iletişim kurulmasında büyük rol üstlenmesi gerektiğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor