Çin ve Dominik diplomatik ilişkilerin birinci yıldönümünü kutluyor

2019-05-01 15:06:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Dominik Cumhurbaşkanı Danilo Medina, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının birinci yıldönümü vesilesiyle karşılıklı kutlama mesajları yayınladı.


Mesajında, geçen Mayıs'ta iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığına işaret eden Xi, Çin ile Dominik arasında iki tarafın ortak çabaları sonucunda her alanı kapsayan temas ve işbirliğinde birçok verimli sonuç elde edildiğini kaydetti.


Xi, diplomatik ilişki kurulmasının, iki tarafın ileriye dönük vizyonu sayesinde alınan doğru bir siyasi karar olduğuna ve iki ülke halkları tarafından da desteklendiğine işaret etti.


Xi ayrıca, Medina ile birlikte iki taraf arasındaki dostane işbirliğinin derinleştirilmesine ve ortak kalkınmanın ilerletilmesine yön vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.


Danilo Medina ise, diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen bir yıl boyunca iki ülke arasında her alanı kapsayan temas ve işbirliğinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayarak, bu süreçte ikili ilişkilerin içeriklerinin zenginleştirildiğini belirtti.


Dominik'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemli bir parçası haline geldiğinin altını çizen Medina, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde kurulan ikili ilişkilerin geleceğine olumlu baktıklarını dile getirdi. Medina, Çin'le işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 
  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor