Çin: Uluslararası silah kontrolü mekanizması güçlendirilmeli

2019-04-30 19:54:36 CRI

Çin, uluslararası silah kontrolü mekanizmasının güçlendirilerek, küresel ve bölgesel barış ile istikrarın korunmasını destekleyen girişimlerde bulunulması çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın 26 Nisan'da ülkesinin BM'nin Silah Ticareti Anlaşması'ndan çekildiğini ilan etmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Geng Shuang, konvansiyonel silah kontrolü alanında önemli bir çok taraflı anlaşma niteliği taşıyan Silah Ticareti Anlaşması'nın, söz konusu silahların yasa dışı transferiyle mücadele edilmesi için büyük önem taşıdığını belirtti.

Sözcü açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çin, konvansiyonel silahların, özellikle hafif ve küçük silahların yasadışı transferinin yarattığı sorunlara büyük önem veriyor. Çin ayrıca, uluslararası toplumun, uluslararası silah ticaretini standardize etmesi ve yasa dışı silah transferi ve kaçakçılığı ile mücadele etmesi için gerekli bütün tedbirleri almasını destekliyor. Çin, silah ticaretini hukuk kurallarıyla sıkı bir şekilde kontrol altına alıyor ve yapıcı bir tutumla Silah Ticareti Anlaşması'na ilişkin görüşmeleri sürdürüyor. Anlaşmanın amacı ve hedeflerine de destek veriyor. Gözlemci sıfatıyla ilgili toplantılara katılıyor ve anlaşmaya katılmak için ilgili araştırmalarda bulunuyor.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor