“Çin, Pakistan'ı kararlı şekilde destekliyor”

2019-04-30 19:07:17 CRI

Çin'in Pakistan'ın egemenliği ile ulusal saygınlığını korumasına kararlılıkla destek verdiği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük basın toplantısında, Çin ve Pakistan arasındaki yoğun üst düzey temaslara ilişkin bir soruyu yanıtladı. Geng, yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“Pakistan, Çin'in her koşulda stratejik işbirliği ortağıdır. Başbakan İmran Khan'ın ifadesine göre ise, biz ‘can dostuyuz'. Can dostları, çekirdek hak ve çıkarlarına ilişkin sorunlarda birbirine daima kararlı şekilde destek olur.

Çin, Pakistan hükümeti ile halkının terör ve aşırıcılığa karşı sürdürdüğü kararlı mücadeleyi ve bunun için ortaya koyduğu büyük çabalar ile fedakarlığı takdirle karşılıyor. Uluslararası topluma Pakistan'ın terörle mücadele alanındaki çabaları ile katkılarını objektif ve adil şekilde değerlendirme ve Pakistan'la işbirliğini güçlendirme çağrısında bulunuyoruz. Çin, bundan sonraki dönemde de Pakistan'la üst düzey temaslar ile karşılıklı desteği derinleştirmeyi ve stratejik iletişimi güçlendirmeyi arzuluyor. Ayrıca, Pakistan'la Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini ilerletmeye, uluslararası ve bölgesel konulardaki eşgüdümü yoğunlaştırmaya ve ikili stratejik işbirliğini derinleştirmeye de hazırız.”

Pakistan Başbakanı İmran Khan kısa süre önce düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katıldı. Khan ayrıca, geçen Kasım ayında da Çin'e resmi ziyarette bulunmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor