Xi Jinping Portkizli mevkidaşı Sousa ile bir araya geldi

2019-04-29 21:15:14 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayın'da Portekizli mevkidaşı Marcelo Rebelo de Sousa ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, Çin ile Portekiz'in birbirinin önemli stratejik işbirliği ortağı olduğunu dile getirerek, ikili ilişkilerin stratejik niteliğinin öne çıktığını, çıkarların birbirine uyuştuğunu ve ekonomilerin de birbirini tamamladığını söyledi.

Xi, iki ülke liderlerinin altı ay içinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmesinin ikili ilişkilerin bulunduğu yüksek seviyeyi gösterdiğini kaydetti.

Xi, tarafların, yeni tarihi başlangıçta her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirerek, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha üst düzeye taşıması ve daha canlı bir hale getirmesi gerektiğini ifade etti.

Çin'in, Portekiz'i Kuşak ve Yol inşasının önemli bir ortağı olarak gördüğüne dikkat çeken Xi, taraflar arasında ticaret, yatırım, enerji, altyapı tesisleri ve elektrikli otomobil gibi alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesinin önemine değindi. Xi, Çin ile Portekiz arasında ayrıca, beşeri ve kültürel temaslar ile bilimsel işbirliğinin yoğunlaştırılmasının önemine vurgu yaparak, önemli uluslararası sorunlardaki tutum ve eşgüdümün güçlendirilmesi, çok taraflı ticaret sisteminin kararlılıkla desteklenmesi ve dışa açık bir dünya ekonomik sistemi inşasının hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Bu yıl Macao'nun ana vatana dönüşünün 20. yıldönümü olduğunu anımsatan Xi, Macao'nun ana vatana dönmesinden sonra “Bir Ülke İki Sistem” ile “Macao'nun Macaolular Tarafından Yönetilmesi” ve yüksek özerklik ilkelerinin kapsamlı şekilde yerine getirildiğinin, böylece Macao'da dünyanın dikkatini çeken kalkınma başarıları kazanıldığının altını çizdi.

Xi, Macao'nun Çin-Portekiz arasındaki uzun vadeli dostane işbirliğinde bir köprü haline geldiğini aktararak, Portekizce konuşulan ülkeler arasındaki işbirliğinde Portekiz ile birlikte daha çok sonuç alınmasını hızlandırmaya hazır olduklarını belirtti.

Marcelo Rebelo de Sousa ise, Portekiz ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü ve Macao'nun Çin'e dönmesinin 20. yıldönümü olması vesilesiyle, iki ülke arasında uzun geçmişe dayanan dostluğun geleceğe yönelik ortaklık ilişkisine dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

Konuk lider, kendisinin 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmasının, ülkesinin inisiyatife verdiği desteği yansıttığını söyledi.

Sousa, Çin'le ekonomi, ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji, kültür alanlarındaki bağları derinleştirmeye ve üçüncü piyasa işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Sousa ayrıca, Avrupa-Çin işbirliğini destekleyerek, çok taraflılığı korumayı ve serbest ticareti hızlandırmayı temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

İki lider görüşmenin ardından bazı ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor