“Çin, İsviçre ile stratejik işbirliğini derinleştirecek”

2019-04-29 17:29:43 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, İsviçre ile stratejik işbirliğini derinleştireceklerini vurguladı.

Xi Jinping, Beijing'de İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer ile görüştü.

Xi görüşmede, İsviçre'nin Çin Halk Cumhuriyeti ile ilk diplomatik ilişki kuran Batılı ülkelerden biri olduğunu anımsatarak, Çin-İsviçre ilişkilerin, ikili diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 70 yılda daima Çin-Avrupa ilişkilerinde daha ileride olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki inovatif stratejik ortaklığın, Çin'in ilk defa yabancı bir ülke ile kurduğu inovasyon ortaklığına örnek olduğuna dikkat çeken Xi, iki tarafın karşılıklı saygı ve güvene dayalı ortaklık ruhu doğrultusunda her kademe ve alandaki temasları yoğunlaştırmasını umduğunu söyledi.

Çin ile İsviçre arasındaki serbest ticaret anlaşmasının, Çin'in diğer Avrupa ülkeleri ile yaptığı en eski ticaret anlaşmalarından biri olduğuna işaret eden Xi, Kuşak ve Yol'un ikili işbirliği için yeni bir parlak nokta haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

İki ülkenin ekonominin küreselleşmesi ve serbest ticareti kararlılıkla korumasının önemine değinen Xi, Çin'in başta İsviçreli işletmeler olmak üzere bütün yabancı sermayeli işletmelere açık ve adil bir iş ortamı sağlamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayan Ueli Maurer ise, geçen 70 yılda iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışın sürekli arttığını ve ikili ilişkilerin sorunsuz şekilde geliştiğini kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda yaptığı konuşmayı olumlu değerlendirdiğini belirten Maurer, İsviçre'nin Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini ve Çin'le bu çerçevede ticaret, yatırım ve inovasyon işbirliğini derinleştirmeyi beklediğini dile getirdi.

Maurer, daha fazla Çinli şirketin İsviçre'ye yatırım yapmasını beklediklerini ve Çin'le kış sporu alanındaki temasların yanı sıra, beşeri ve kültürel etkileşimi güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Xi ve Maurer görüşmenin ardından, iki taraf arasında birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor