Xi, Singapur Başbakanı ile bir araya geldi

2019-04-29 16:24:24

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede, gelecek yıl Çin ile Singapur arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30'uncu yıldönümünün kutlanacağına işaret ederek, Singapur'u Kuşak ve Yol inşasında Çin'in doğal ortağı olarak gördüklerini kaydetti.


Kuşak ve Yol'un ikili ilişkilere yeni dinamizm kattığına dikkat çeken Xi Jinping, bu işbirliğinin güzergâh üzerindeki ülkelere örnek oluşturduğunu söyledi.


Xi, iki ülkenin ekonomik küreselleşme ve çok taraflılığa kararlılıkla destek sağlamaları, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) Bağlanırlığına Dair Genel Plan ile kaynaşmasını güçlendirerek Doğu Asya'nın ekonomik bütünleşmesini hızlandırmaları gerektiğini belirtti.  


Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ise Kuşak ve Yol inşasının Çin'in küresel statüsünün bir yansıması olduğuna işaret ederek, inisiyatifin tüm dünyaya yarar getireceğine inandıklarını belirtti.


Lee, önümüzdeki günlerde Çin ile kapsamlı bağlantı, yatırım, finansman gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaya, bölgesel ekonomik bütünleşmeyi ve ASEAN-Çin işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor