Xi Jinping, Avusturya Başbakanı Kurz ile görüştü

2019-04-29 14:58:51 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede, Çin-Avusturya ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiklerine dikkat çekti.

Çin ile Avusturya'nın büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu hatırlatan Xi, iki tarafın eşit muamele ve karşılıklı saygı ilkelerine bağlı kalarak ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya çalışması gerektiğini belirtti.

Çin'in Avusturya tarafının "Kuşak ve Yol" ile "16 + 1 işbirliğine" aktif olarak katılmasını beklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Xi, Avusturya'nın Çin'in yeni dışa açılma turunun getirdiği fırsatları iyi değerlendirmesini umduğunu dile getirdi.

Kurz, ikinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nu başarıyla düzenlemesi ve kuruluşunun 70'inci yıldönümü nedeniyle Çin'i kutlayarak, Çin'in dünya barışına ve istikrarına önemli katkılar sağladığını belirtti.

Avusturya'nın, Çin'i stratejik bir ortak olarak gördüğünü ve Çin ile stratejik ilişkilerini güçlendirmek için çabalayacağını kaydeden Başbakan Kurz, Cumhurbaşkanı Xi'nin açıkladığı reform ve dışa açılma önlemlerini takdirle değerlendirdi.

İkili ticaret ile beşeri ve kültürel iletişimi genişletmeye hazır olan Avusturya'nın, Çin ile üçüncü piyasada işbirliğini genişleteceğini ifade eden Kurz, çok taraflılığı ve ticaret serbestisini kararlılıkla destekleyen Avusturya'nın Avrupa-Çin ilişkilerinin derinleştirilmesine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Xi aynı gün Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile de görüştü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor