Wang Yi, 2. Kuşak ve Yol Forumu'nun sonuçlarını açıkladı

2019-04-29 10:35:21 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing'de 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun sonuçlarıyla ilgili soruları yanıtladı.

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun 25-27 Nisan günlerinde Beijing'de başarıyla düzenlendiğini belirten Wang Yi, forumun bu yıl Çin'in ev sahipliği ettiği en önemli diplomatik etkinliği olduğuna işaret etti.

Wang Yi, forumda 6 sonucun elde edildiğini ifade etti.

Birincisi, Kuşak ve Yol yüksek kaliteli bir şekilde ortaklaşa inşa edilecek. İkincisi, küresel bağlanırlık odaklı ortaklık ilişkileri kurulacak. Üçüncüsü zengin sonuçların kazanılması karşılıklı çıkar ve ortak kazanca işaret ediyor. Dördüncüsü yerel hükümetler ve iş dünyalarının kenetlendiği bir platform kurulacak, işbirliği fırsatları genişletilecek. Beşincisi, Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesi iyileştirilerek destek sistemi kurulacak. Sonuncusu, taraflar liderler diplomasisinin yönlendirici rolünü kullanarak ikili ilişkileri derinleştirecek.

Wang, açıklamalarının devamında son 6 yılda Kuşak ve Yol'un genel düzeninin tamamlandığını hatırlattı.

Çin'in yeni başlangıç noktasında ortak kalkınma doğrultusunu ve halk merkezli düşünceyi kararlılıkla izlemeyi sürdüreceğini söyleyen Wang Yi, küresel bağlanırlık odaklı ortaklık ilişkilerini aktif bir şekilde oluşturacaklarını, genel kabul gören uluslararası kuralları ve en iyi uygulamaları kenetleyeceklerini dile getirdi.

Wang, Çin'in çok katmanlı işbirliği çerçevesini adım adım inşa edeceğini ve insanoğlunun kader ortaklığı tesisini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor