Xi, Orta Asya liderleriyle görüştü

2019-04-28 20:30:42 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmonov ve Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le görüştü.

Xi Rahmonov'la görüşmesinde yaptığı konuşmada, Rahmonov'un ülkesinin kalkınma ve halkının refahı için izlediği iç ve dış politikaları desteklediğini ve Tacikistan'la işbirliğini güçlendireceğini belirtti.

Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Tacikistan'ın 2030 Kalkınma Stratejisinin kenetlenmesi çağrısında bulunan Xi, ticaret, yatırım, finans, bağlanırlık, kültür ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin artırılmasının önemine değindi. Ayrıca, Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesindeki eşgüdümü artırmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayan Rahmonov, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumunun başarıyla düzenlenmesinin, “forumun boş lafların konuşulduğu bir yer değil, somut işbirliğinin ele alındığı bir platform olduğunun” göstergesi olduğunu ifade etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin küresel önem taşıdığına ve Tacikistan'da sanayileşmenin gerçekleştirilmesine yardımcı olacağına işaret eden Rahmonov, Çin'le çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştireceğinin altını çizdi.

Xi, Nazarbayev'le görüşmesinde Nazarbayev'in ülkesinin bağımsızlığı, kalkınması ve Çin'le ortaklık ilişkisinin tesisi ve gelişmesi için yaptığı katkıları takdirle değerlendirdi.

Xi, Çin'in Kazakistan'ın bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü, sosyal istikrarı ve ekonomik kalkınmasını kararlılıkla desteklediğini belirtti.

Xi, Kuşak ve Yol inşasının öncüsü olarak Çin ve Kazakistan'ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Nurlu Yol'u entegre etmeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'le birlikte çaba harcayıp ikili ilişkileri ilerleteceğini dile getirdi.

Nazarbayev, Nurlu Yol projesinin Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemli bir parçası haline geldiğini ve Çin'le işbirliğini artıracaklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor