Kuşak ve Yol İnisiyatifi tarihe damga vuran yeni bir sayfa açtı

2019-04-28 14:38:03 CRI

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu bugün sona erdi.

Forum kapsamında yapılan Liderler Yuvarlak Masa Toplantısı'ndan sonra yayımlanan ortak bildiride "Kuşak ve Yol" inisiyatifi ve ilgili diğer iş birliği stratejileri kapsamında alt bölgesel, bölgesel ve küresel iş birliği artırılarak ortak refaha kavuşabilen parlak bir geleceğin yaratılması için ortak çaba gösterileceği, forumun ve sonraki faaliyetlerin düzenli olarak yapılması beklendiği belirtildi.

İki sene önceki ilk düzenlenen foruma kıyasla, bu seneki forumda 283 anlaşma imzalandı, 64 milyar dolarlık iş birliği projesi saptandı. Böylece bu seneki forumla "Kuşak ve Yol" inisiyatifi, göze çarpıcı bir sonuç alındı. Bu sonuç, daha fazla ülke ve insanın "Kuşak ve Yol" üzerindeki ulaşım ile telekomünikasyon gibi alanlardaki bağlantıların yapılması, ortak iş birliği ve gelişimin gerçekleştirilmesi için kararlı ortaklar haline geldiğini ispatladı.

Gelişme eğilimine uyan "Kuşak ve Yol" inisiyatifi, insanlara dışa açık olan dünya ekonomisinin farklı ülkelerin vatandaşlarına mutluluk getireceğini göstermiş oldu. Demir yolu, kara yolu, deniz yolu, hava yolu, boru hattı ve hızlı internet yolu kapsayan iş birliği projeleri imzalandı, bu projeler ivedilikle yerine getiriliyor. Dünya Bankası tarafından yakında yayımlanan bir rapora göre "Kuşak ve Yol" sayesinde bu inisiyatife katılan ülkeler arasındaki ticaret hacmi yüzde 4,1 arttı, küresel ticaret maliyeti yüzde 1.1-2.2 azaldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor