2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun kazanımları

2019-04-27 20:19:08 CRI

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamındaki yuvarlak masa liderler zirvesi bu sabah yapıldı. Zirveye başkanlık eden Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bir konuşma yaptı.

Yuvarlak masa zirvesinin ardından “Kuşak ve Yol'un Ortaklaşa İnşası ve Güzel Geleceğin Yaratılması” adlı ortak bildiri yayınlandı.

Xi, zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında elde edilen kazanımlar hakkında bilgi verdi.

Xi, 2017'deki foruma oranla bu dönemki foruma daha fazla ülkenin katıldığını ve daha verimli sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Forum sırasında 12 alt forum ve bir işletmeciler konferansı düzenlendi. 150'den fazla ülkenin çeşitli çevrelerinden temsilciler foruma katıldı. 38 devlet veya hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve IMF'nin en üst düzey temsilcileri yuvarlak masa zirvesinde yer aldı.

Yuvarlak masa toplantısında Kuşak ve Yol'un yüksek kaliteli inşası üzerine fikir birliğine varıldı. Katılımcılar, bağlantı şebekesinin ilerletilmesi, yeni büyüme motivasyonun geliştirilmesi, politika entegrasyonunun güçlendirilmesi, daha samimi ortaklık ilişkilerinin yaratılması, yeşil ve sürdürülebilir kalkınmanın ilerletilmesi ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi gibi konuları ele alarak, işbirliği mekanizmasının pekiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu mutabakatlar, zirvede onaylanan ortak bildiriye yansıtılarak, gelecekte Kuşak ve Yol inşasında uluslararası işbirliğine yön verecek.

Taraflar, Kuşak ve Yol inşasındaki işbirliğinde kaydedilen ilerlemeleri takdirle değerlendirerek Kuşak ve Yol'un ortak refaha giden fırsatlar sağladığı görüşünde birleşti.

Taraflar, Kuşak ve Yolu'un ortaklaşa inşasıyla ilgili işbirliği düşüncesini zenginleştirerek Kuşak ve Yol'un yüksek kaliteli bir şekilde inşa edilmesini yinelediler.

Taraflar, gelecekte Kuşak ve Yol işbirliğinin başlıca alanlarını belirleyerek kapsamlı işbirliğinin güçlendirilmesini kararlaştırdı.

Taraflar, küresel bağlantı şebekesine dayalı ortaklık ilişkilerinin oluşturulması için çaba göstererek işbirliği mekanizmasını pekiştirme sözü verdi.

Taraflar, somut işbirliğinin güçlendirilmesini ve daha fazla somut kazanımlara ulaşılmasını desteklemektedir. Forumun hazırlık aşamasında ve düzenlendiği sırada, hükümetler arası işbirliği anlaşması ve somut projelerde işbirliğinin geliştirilmesi dahil 283 konuda kazanım elde edili.

Forum sırasında düzenlenen işletmeciler konferansında 64 milyar ABD Doları tutarında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Tüm bu kazanımlar, Kuşak ve Yol inşasının halklara yarar getiren bir girişim olduğunu gösterdi.

Xi Jinping, basın toplantısında yaptığı konuşmada, forumun dış dünyaya net bir mesaj verdiğini söyledi: “Kuşak ve Yol'un dost çevresi gittikçe büyüyor, ortakların sayısı artıyor, işbirliğinin kalitesi yükseliyor ve kalkınmanın geleceği gittikçe parlak hale geliyor.”

Xi ayrıca “Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin'den kaynaklandığını, ancak fırsatlar ve kazanımların tüm dünyaya ait olduğunu defalarca belirtmiştim. Kuşak ve Yol inşası uzun vadeli bir proje ve katılımcıların ortak davasıdır. Çin, taraflarla birlikte bu dönemki forumda varılan fikir birliklerini yerine getirecek, Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğinin yüksek kaliteli gelişmesi için ortak çaba gösterecek” ifadesini de kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor