Türkiye'den Kuşak ve Yol inisiyatifine destek

2019-04-27 16:04:16 CRI

Türkiye'den Kuşak ve Yol inisiyatifine destek

Beijing'de 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılan Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin bölgedeki ülkelerden desteği aldığını ve Türkiye'nin de Kuşak ve Yol inşasında Çin'le işbirliğini güçlendireceğini belirtti.

Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirine verdiği demeçte Turhan şunları söyledi:

“Bu anlaşma imzalanmasından sonra, Kuşak ve Yol projesinin, Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacak olan bu projenin, yine 2017 yılı Mayıs ayında birincisi gerçekleştirilen ve sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ve bir konuşma yaptığı bu forumda, ileriye dönük olarak bu projenin her iki ülke tarafından benimsendiğini, desteklendiğini ve bu projenin sadece iki ülkenin değil, bölgedeki tüm ülkelerin, Çin'den ta Avrupa'ya kadar, Xi'an'dan Londra'ya kadar, kesintisiz bir ulaşımın, iletişimin sağlanması konusundaki kararlılık ortaya konmuştur. Bu irade halen gücünü devam ettirmektedir ve giderek o tarihlerde başlayan bu fikir bugünkü toplantıda da gördüm ve şahit oldum ki katılımları giderek artıyor. 40'a yakın devlet başkanı katıldı. Yaklaşık 400'e yakın bakan katıldı. Bu projeye olan ilginin ve desteğin de bir göstergesi.”

Turhan, Kuşak ve Yol güzergâhındaki en önemli ülkelerden biri olan Türkiye'nin son yıllarda altyapı tesisleri inşasını artırdığını, Bakü-Kars-Tiflis demiryolu ve Marmaray tüneli gibi projeleri hayata geçirdiğini hatırlattı.

Turhan, gelecekte altyapı tesislerinin inşası konusunda Çin'le işbirliğini güçlendireceklerini ve Kuşak ve Yol girişimiyle entegrasyonu artıracaklarını dile getirdi.

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Türkiye, Kuşak ve Yol inşasında Çin'in doğal ortağı olarak görülüyor.

Son yıllarda iki ülkenin cumhurbaşkanları 5 kez görüşme yapıp Kuşak ve Yol'un ortak inşası için plan saptadılar, 2015 yılında Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Orta Koridor projesinin kenetlenmesiyle ilgili anlayış muhtırası imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor