Xi: Kuşak ve Yol girişimi yüksek kaliteyle devam edecek

2019-04-27 15:44:29 CRI

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu (BRF) kapsamındaki yuvarlak masa zirvesi bugün Beijing'de düzenlendi.

37 devlet veya hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve IMF'nin en üst düzey temsilcileri zirveye katıldı.

Zirveye başkanlık eden Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Kuşak ve Yol'un yüksek kaliteli bir şekilde inşa edilmesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, yaptığı konuşmada, tüm taraflarla birlikte girişimin yol haritasını titizlikle çizerek Kuşak ve Yol'un ortak inşasında somut adımlar atılmasını sağlayacaklarını kaydetti.

İlk Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu Mayıs 2017'de Beijing'de düzenlenmişti. Foruma katılan liderler, ortak bildiri yayınlayarak Kuşak ve Yol'un ortak inşasının hedefleri, ilkeleri ve önlemlerini belirleyerek birkaç somut sonuca varmıştı.

Geçen iki yılda taraflar, “istişare, ortak inşa ve paylaşım” ilkesine dayanarak politika iletişimi, tesis bağlantısı, engelsiz ticaret, sermaye finansmanı ve halkların birbirine bağlanmasını kapsamlı bir şekilde ilerleterek dünya ekonomisine yeni dinamikler katıp küresel gelişmeye alan açtılar.

İki yılın ardından Kuşak ve Yol'un kaliteli bir şekilde inşa edilmesi, tarafların ilgi odağı haline geldi.

Cumhurbaşkanı Xi, bu konuda üç öneride bulunarak gelecekteki Kuşak ve Yol inşasında işbirliği düşüncesinin daha da mükemmelleştirilmesi, işbirliğinin başlıca alanlarının belirlenmesi ve işbirliği mekanizmasının pekiştirilmesine vurgu yaptı.

Xi, üç öneriyi şöyle sıraladı:

“Birinci olarak, tüm taraflarla birlikte işbirliği düşüncesini iyileştirerek Kuşak ve Yol'un kaliteli bir şekilde inşa edilmesini güçlendireceğiz. BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ne entegrasyonun Kuşak ve Yol inşasına dahil edilmesi, dünyada genel kabul edilen kural ve standartların entegre edilerek ekonominin büyümesi, toplumsal gelişme ve çevre korumanın eşgüdümlü bir şekilde ilerletilmesi gerekiyor. İkinci olarak, tüm taraflarla birlikte işbirliğinin başlıca alanlarını belirleyerek kapsamlı bağlantı şebekesini güçlendirmeyi arzu etmekteyiz. Altyapı tesisleri inşasının önde gelmesi, aynı endüstrinin belirli bir coğrafi alanda oldukça yoğun olması, ekonominin gelişmesi ve halkın yaşamının iyileştirilmesini içeren kapsamlı etkileri oluşturacağız. Üçüncüsü, tüm taraflarla birlikte işbirliği mekanizmasını pekiştirerek bağlantı şebekesine dayalı ortaklık ilişkilerinin kurulmasına çaba göstereceğiz, dışa açık dünya ekonomisi inşasını ortaklaşa hızlandırarak korumacılığa karşı çıkacağız. Kuşak ve Yol inisiyatifinin çeşitli ülkelerin gelişme stratejileri, bölgesel ve uluslararası gelişme gündemleriyle etkin şekilde entegre edilmesini sürdürerek ortak menfaatleri artıracağız.”

Xi Jinping, tüm tarafların ortak çabalarıyla, yuvarlak masa zirvesinde daha fazla fikir birliğine varılacağına ve daha fazla sonuç elde edileceğine olan inancını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor