Li Keqiang foruma katılan liderlerle görüştü

2019-04-27 15:41:31

Çin Başbakanı Li Keqiang, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak için Çin'e gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'le dün Beijing'de görüştü.

Li Keqiang görüşmede, belirsizliklerin bulunduğu uluslararası ortamda BM'nin uluslararası işlerde merkezi rol oynaması gerektiğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi üye ülkesi ve en büyük gelişmekte olan ülke olarak Çin'in çok taraflılığı savunduğunu ifade eden Li Keqiang, BM'nin çekirdeğinde yer aldığı uluslararası sistemi ve Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticari sistemi kararlılıkla desteklediklerini kaydetti.

Li Keqiang, BM ve başka kuruluşlarla 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin gerçekleştirilmesi, Güney-Güney İşbirliği, Güney-Kuzey İşbirliği ve iklim değişikliği gibi sorunların çözülmesi için çaba harcayacaklarını belirtti.

Antonio Guterres, Kuşak ve Yol girişiminin BM kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardım ederek zorluklara etkin şekilde göğüs gerebileceğini ve tüm taraflar için önemli bir fırsatı olduğunu söyledi.

Li Keqiang, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la yaptığı görüşmede, Kuşak ve Yol girişiminin Yunanistan'ın kalkınma stratejisiyle entegrasyonunu sağlayacaklarını söyledi. Li, iki ülkenin finans, teknoloji ve dijital ekonomi gibi alanlarında işbirliğini derinleştireceğini ve Yunanistan'dan kaliteli tarım ürünleri ithalatının artırılacağını söyledi.

Li Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile yaptığı görüşmede, Vietnam ve tüm taraflarla Güney Çin Denizi Eylem Kuralları müzakeresini ilerleterek Doğu Asya ekonomik entegrasyon süreci ve Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişmesini hızlandıracaklarını ifade etti.

Li Keqiang aynı gün Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ve Papua Yeni Gine başbakanıyla da bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor