Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi yabancı konuklarla görüştü

2019-04-27 15:02:21

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün başkent Beijing'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCAP) İcra Sekreteri Armida Salsiah Alisjahbana, Trinidad ve Tobago Dışişleri Bakanı Dennis Moses ve Grenada Dışişleri Bakanı Peter David ile görüşmeler yaptı.

Wang Yi, Antonio Guterres'le yaptığı görüşmede, Çin ve BM'nin Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasında doğal ortak olduklarına işaret etti.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'in bu konuda BM ile iletişimi güçlendirerek Kuşak ve Yol işbirliğinden somut neticeler elde edilmesi için çaba göstereceğini söyledi.

Antonio Guterres, mevcut dünyanın karşılaştığı çeşitli sorunlara çözüm getirecek Kuşak ve Yol inisiyatifinin BM'nin hedeflerine son derece uygun olduğunu dile getirdi.

Guterres, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa sürecinde işbirliğini güçlendirerek insanlığın barış ve kalkınma çalışmalarına katkı sağlayacaklarını söyledi.

Aynı gün ESCAP İcra Sekreteri Armida Salsiah Alisjahbana ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Wang Yi, ESCAP'in Kuşak ve Yol güzergâhının önemli bir kısmını kapsadığına dikkat çekti.

Wang, ESCAP'in Çin ile Kuşak ve Yol işbirliği anlaşması imzaladığı üç yıl içinde, ikili işbirliğinden somut neticeler kazanıldığını söyledi. Wang Yi, Çin'in istişare, ortak inşa ile paylaşım ilkeleri temelinde ESCAP ile işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Alisjahbana görüşmede, Çin ile beraber Kuşak ve Yol inisiyatifini ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini ilerletmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi aynı gün Trinidad ve Tobago'nun yanı sıra Grenada'dan mevkidaşları ile görüşmeler yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor