“Kuşak ve Yol, istikrar, kalkınma ve refah yoludur”

2019-04-27 14:44:05

“Kuşak ve Yol, istikrar, kalkınma ve refah yoludur”

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun dün yapılan açılış törenine katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve birçok yabancı lider, Kuşak ve Yol inisiyatifini övgüyle değerlendirdi.

Liderler, tüm ülkelerin el ele vererek, Kuşak ve Yol'un kaliteli şekilde gelişmesini sağlamaları gerektiğini savunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Rusya'nın Avrasya ortaklığını tesis etme düşüncesinin örtüştüğünü, iki yaklaşımın Avrasya kıtasında uyum ve sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Çin'in güvenilir ve sorumlu bir işbirliği ortağı olduğuna dikkat çekti. Nazarbayev, Kuşak ve Yol'un istikrar, kalkınma ve refah yolu haline gelerek kalkınma fırsatları yarattığını ve küreselleşme için yeni model sunduğunu kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Mısır'ın kalkınma yönü ve vizyonuyla örtüştüğünü söyleyerek, tüm ülkelerin Kuşak ve Yol inisiyatifini işbirliği temeli olarak görüp, halkların beklentilerini hayata geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, büyük bir düşünce olan Kuşak ve Yol'un kara ülkelerinin denize mesafesini kısalttığını ve daha fazla ülkeye kalkınma olanağı kazandırdığını ifade etti. Mahathir Muhammed, Kuşak ve Yol inşasına var güçle destek sağlayacaklarının altını çizdi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Pakistan'ın Kuşak ve Yol inşasına desteğini açıklayan ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasında büyük ilerleme kaydedildiğine işaret etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin'in uluslararası işbirliğini ilerleten ve çok taraflılığı koruyan esas güç olduğunu ve Kuşak ve Yol inisiyatifi ile 2030 Gündeminin entegre edilmesine destek sağlayacaklarını açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor