Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça: Girişimin büyük faydasını gördük

2019-04-27 14:39:26

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol forumu vesilesiyle yaptığı ikili görüşmeler devam ediyor. Xi dün Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça ile bir araya geldi.

Tayland'ın kalkınmasına verdikleri desteğin süreceğini ifade eden Xi Jinping, Çin-Tayland Demiryolu ve Doğu Ekonomik Koridoru gibi projeler vesilesiyle ikili ilişkilere dinamizm katılacağını söyledi.

Tayland'ın ASEAN dönem başkanlığını desteklediklerini kaydeden Xi, ASEAN'ın ortaya koyduğu bağlanırlık planıyla Kuşak ve Yol girişimini entegre işleyecek şekilde düşündüklerini belirtti.

Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça, Çin'in ekonomik büyüme, yoksullukla mücadele ve çevre koruma gibi alanlarda elde ettiği büyük başarıları takdirle değerlendirdiklerini söyledi.

Gelecek planlarında inovasyona büyük önem veren Çin'le ticari ve ekonomik ilişkileri pekiştireceklerini ifade eden Prayut Çan-oça, Kuşak ve Yol girişiminin geçen 6 yılda altyapı tesisleri ve dijital bağlantı alanında ülkesine büyük yarar getirdiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi aynı gün Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah ile de bir araya geldi. Görüşmede, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Brunei'nin 2035 Vizyonu ile kenetlenmesi, Guangxi-Brunei Ekonomik Koridorunun inşası, dış ticaret, yatırım, tarım, balıkçılık, e-ticaret ve kültürel iletişim gibi konularda fikir teatisinde bulunuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor