Çipras: Kuşak ve Yol gelenek ve gelecektir

2019-04-26 21:05:16 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la görüştü.

Xi Jinping, Yunanistan'ın Avrupa ülkeleri arasında Çin'le karşılıklı yarara dayalı işbirliği geliştirme ve Kuşak ve Yol inşasını gerçekleştirme anlamında bir örnek olduğuna işaret etti.

Xi, Yunanistan'la üst düzey teması koruyan Çin'in iki medeniyet arasındaki diyaloğu hızlandırarak uluslararası işlerde koordinasyonu güçlendireceğini kaydetti.

Xi, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Yunanistan'ın önemli bir uluslararası lojistik kavşak noktasına dönüşme hedefiyle birleştirilerek, işbirliğinde yeni parlak noktalar yaratılacağını dile getirdi.

Yunanistan'ın Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği mekanizmasına katılımını olumlu karşıladıklarını belirten Xi Jinping, Yunanistan'ın Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişmesine katkılarda bulunmasını arzu ettiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Çipras, Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşasının, hem Çin'in geleneksel bilgeliğini hem de dünyanın geleceğine dair düşüncelerini yansıttığına işaret etti.

Çin gibi eski bir medeniyet olan Yunanistan'ın en başından beri Kuşak ve Yol girişimine katılıp destek verdiğine dikkat çeken Çipras, coğrafi konum avantajına sahip olan Yunanistan'ın Kuşak ve Yol girişimi ve Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Platformu aracılığıyla Çin'le stratejik ilişkileri geliştireceğini kaydetti.

Çipras, Çin'in hegemonya kurarak dünyayı fethetmek yerine zekasını kullanarak insanlığa büyük katkılarda bulunacağına olan inancını da dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor