Çin'in gönderdiği yardım malzemeleri İran'a ulaştı

2019-04-26 19:18:57

Çin hükümetinin İran'da sel felaketinden etkilenen bölgelere gönderdiği ilk grup yardım malzemeleri bugün Tahran İmam Humeyni Havalimanı'na ulaştı.

Çin'in Tahran Büyükelçisi Pang Sen ve İran Dışişleri Bakanlığından yetkililerin katılımıyla havalimanında malzemelerin teslimi için sade bir tören düzenlendi.

Pang Sen burada yaptığı konuşmada, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jingping'in 2016 yılında İran'a gerçekleştirdiği ziyaretle birlikte, ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığını hatırlattı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen yıl, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ise geçen Şubat ayında Çin'i ziyaret etmişti.

Çin'in İran'a yardım malzemeleri göndermesinin, iki ülke halkları arasındaki dostluğu bir kez daha yansıttığına dikkat çeken Pang Sen şunları söyledi:

“Çin'de Sichuan depremi olduğunda İran derhal insani yardım sağlamıştı. Şimdiyse İran tarihinin en ciddi sel felaketiyle karşılaştı. Ciddi can ve mal kaybı oldu. Çin halkı İran'a elinden gelen yardımı sağladı. Tüm bunlar iki ülkenin zor günlerde her zaman birbirinin yanında olma arzusunu bir kez daha yansıtıyor, ikili dostluk ilişkilerin bundan sonra sürekli gelişmesini arzuluyoruz.”

İran'ın birçok bölgesinde haftalar boyu etkisini sürdüren sel felaketi 70'i aşkın kişinin ölümüne, 100 binlerce kişinin evsiz kalmasına neden oldu.

Çin hükümetinin İran'a sağladığı kurtarma botu, çadır, can yeleği, dizel jeneratör ve dalgıç pis su pompası gibi yardım malzemeleri gruplar halinde İran'a ulaşacak.

İran Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Muhammad Azad, “Afet bölgelerine sağladığı insani yardımlardan dolayı Çin'e çok teşekkür ederiz, bu yardım malzemeleri ülkemizin güneyindeki afetzedeler için büyük önem taşıyor, bu iki ülke arasındaki uzun ve derin dostluk ilişkilerinin göstergesidir” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor