Çin'den Yeni Minsk Anlaşması'nı yerine getirme çağrısı

2019-04-26 15:20:50

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Ukrayna sorununu çözmek amacıyla ilgili taraflara yeni Minsk Anlaşması'nı uygulama çağrısı yaptı.

Wu, BM Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna sorununa ilişkin olarak düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, ilgili tarafların siyasi çözüm doğrultusunda ısrar etmesinin önemine değindi. Wu, tarafların krizi kapsamlı şekilde çözme arayışında bulunmasının yanı sıra, Ukrayna'da barış, istikrar ve gelişme sağlanmasını hızlandırması gerektiğini dile getirdi.

Çin'in Ukrayna sorununda her zaman objektif ve adil bir tutum sergilediğine dikkat çeken Wu, Ukrayna dahil bütün ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstererek, dış güçlerin müdahalesine karşı çıktıklarını vurguladı.

Wu, BM Güvenlik Konseyi'nde Şubat 2015'te onaylanan Yeni Minsk Anlaşması'nın, Ukrayna krizinin siyasi yolla çözülmesinde önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Wu, ancak anlaşmadaki birçok maddenin şu ana kadar yerine getirilemediğinin altını çizerek, Ukrayna krizinin siyasi çözüm sürecinin çeşitli engellerden dolayı ilerleyemediğini ve çatışma bölgelerindeki halkın can ve mal güvenliğinin etkili şekilde güvence altına alınamadığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor