Xi Jinping, BRF'nin açılışında konuştu

2019-04-26 11:44:49 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun (BRF) açılışında konuştu.

Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, ülkeler arasındaki bağlanırlığı güçlendirerek, karşılıklı yarar ile ortak kazanç ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmeyi amaçladığını hatırlattı. Tarafların ortak çabaları sayesinde ilk forumda elde edilen sonuçların sorunsuz şekilde yerine getirildiğine dikkat çeken Xi, 150'den fazla ülke ve uluslararası örgütün Çin'le Kuşak ve Yol inşasının işbirliği anlaşmasını imzaladığını belirtti. Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, BM, ASEAN, Afrika Birliği, AB ve Avrasya Ekonomik Birliği gibi uluslararası ve bölgesel örgütlerin kalkınma ve işbirliği planlarıyla kaynaştığını, dünya ekonomisinin büyümesi için yeni alanlar keşfettiğini, katılımcı ülkelerin gelişimine yeni fırsatlar getirdiğini ve Çin'in dışa açılması ile kalkınmasında yeni bir ufuk yarattığını vurguladı.

Kuşak ve Yol inşasının nitelikli kalkınma yönünde sürekli gelişmesinin hızlandırılmasının önemine değinen Xi, ortak istişare ve inşa etme ile paylaşım ilkelerinin izlenmesi, açık, yeşil ve temiz yönetim düşüncesinde ısrar edilmesi, yüksek standartlı, halka yararlı ve sürdürülebilir hedeflere ulaşılması için çaba harcanması gerektiğini söyledi. Xi, Kuşak ve Yol inşasının nitelikli gelişmesi için bütün işbirliğinin şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve sıfır tolerans anlayışıyla yolsuzlukla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bağlanırlığın güçlendirilmesinin Kuşak ve Yol'un ortak inşasının kritik bir unsurunu oluşturduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, küresel bağlanırlığa dayalı ortaklık ilişkisi kurulması ve ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Xi, tarafların, Yeni Avrasya Kıta Köprüsü gibi ekonomik koridorlara öncelik veren, bilişim otobanı inşasına odaklanan ve demiryolları, limanlar ile tünellere dayanan bağlanırlık şebekesinin inşasını güçlendirmeyi sürdürmesini arzuladığını aktardı. Xi, ülkelerin finansal kuruluşlarının Kuşak ve Yol yatırımı ile finansmanına katılması ve üçüncü taraf piyasasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Xi, Çin'in daha çok ülkeyle yüksek standartlı serbset ticaret anlaşması imzlayarak, gümrük, vergi, mali denetim gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirip, Kuşak ve Yol vergi tahsilatı ve yönetimi işbirliği mekanizması oluşturacağını kaydetti. Xi, uluslararası karşılıklı tanınma işbirliğinin hızlandırılmasının ve inovasyon aracılığıyla dijital İpek Yolu ile inovatif İpek Yolu'nun yaratılmasının önemine vurgu yaptı. Gelecek 5 yıl içinde 5 bin kalifiye eleman değişimi ve eğitimi gerçekleştirileceğine işaret eden Xi, işletmeler arasındaki işbirliğine destek verilmesi ve inernet bağlanırlığının yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, Kuşak ve Yol inşası sürecinde projelerinin seçimi, uygulanması ve yönetiminde sürdürülebilir kalkınma düşüncesine önem verilmesi çağrısında bulundu. Xi, uluslararası işbirliği yoğunlaştırılarak, gelişen ülkelere daha fazla gelişme fırsatı yaratılmasının yanı sıra, söz konusu ülkelerin yoksulluktan kurtarılmasına ve sürdürülebilir gelişmeyi gerçekleştirmesine destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Xi, ülkelerin gelişme farklarının azaltılması için BM ile gelişme alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi vurgusu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor