Xi, BAE Başbakanı Raşid el Maktum ile görüştü

2019-04-26 09:38:49 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed Raşid el Maktum ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, “Geçen yıl Temmuz ayında ülkenize yaptığım ziyarette iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulduğu açıklandı ve ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldı.” diye konuştu.

İki tarafın enerji, yatırım ve altyapı tesisleri inşası ile yeni ve yüksek teknoloji alanlarındaki somut işbirliğini istikrarlı adımlarla ilerletmesinin önemine değinen Xi, Çin ile BAE'nin daha sonraki dönemde ise kalkınma stratejilerini kenetlemesi ve işbirliğinde yeni büyüme noktaları oluşturulması için çalışması gerektiğini söyledi.

Xi, terörizm ve köktendincilikle mücadele gibi güvenlik işbirliğinin derinleştirilmesinin yanı sıra, iki ülke ve bölgenin güvenliği ile istikrarının ortaklaşa korunmasının önemine vurgu yaptı.

İki ülke arasındaki beşeri ve kültürel temasların da hızlandırılması gerektiğine işaret eden Xi, önümüzdeki yıl ilk kez Orta Doğu'da düzenlenecek Dünya Fuarı'na BEA'nin ev sahipliği yapmasını desteklediklerini kaydetti.

Raşid el Maktum ise, stratejik açıdan Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini ve Çin kalkınmasının parlak bir geleceğe sahip olduğuna ve Çin'in geleceği temsil ettiğine inandıklarını ifade etti.

Konuk lider, Kuşak ve Yol inisiyatifinin mutlaka büyük başarılar kazanıp, güzergahındaki ülkelerin daha büyük kalkınma gerçekleştirmelerine yardımcı olacağına vurgu yaptı.

Çin'le geleneksel dostluğu derinleştirmeyi arzuladıkarını aktaran Raşid el Maktum ayrıca, Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırmaya ve her alanı kapsayan işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Xi Jinping dün ayrıca, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'Neill ve Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Jusuf Kalla ile ayrı ayrı bir araya geldi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor